• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
11,7 milyar dolar kâr

11,7 milyar dolar kâr

Havacılık sektörü bu yıl 11,7 milyar dolar kâr bekliyor.

Uluslararası Hava Taşımacılık Örgütü (IATA) tarafından yayınlanan tahminlere göre, küresel olarak havacılık sektörü 708 milyar dolar gelir elde edecek ve 11.7 milyar dolar kâra ulaşacak. Geçen yıl 7.4 milyar dolar net kâr açıklayan havacılık sektörü 2010’da zirve yapmış ve 19.2 milyar dolar kâra ulaşmıştı.

IATA, yaptığı açıklamada, bölgedeki etkin havacılık üslerinin özelikle uzun mesafeli uçuşlardaki güçlü performansı desteklemeye devam ettiği ifade edildi. Bunun yanı sıra Suriye krizinin etkisinin kısıtlı olduğu ve yolcu talebinin yüzde 10.5 büyüyerek tüm bölgeler arasında ilk sırada yer alacağı kaydedildi.

Küresel olarak havayollarının performansı ikinci çeyrekte iyileşme gösterse de bunun beklenenden daha zayıf olduğu vurgulandı. Uluslararası kuruluşun tahminlerine göre yükseliş trendi 2014’te de devam edecek ve 16.4 milyar dolarlık kâra ulaşılacak. Ayrıca bu yıl tüm dünyadaki yolcu sayısı ilk defa 3 milyarı geçerek 3.12 milyara ulaşacak.

Diğer taraftan kargo sektöründeki olumsuz hava kısa vadede değişmeyecek ve bu yıl sadece yüzde 0.9’luk büyüme görülecek. Kargo gelirleri 8 milyar dolarlık düşüş ile 59 milyar dolara gerileyecek. Yolcu gelirleri ise 68 milyar dolar artışla 565 milyar dolara ulaşacak.

YAZAR HAKKINDA

Sanalrisk Sanalrisk İnternet üzerinde araştırma ve öğrenme konusuna merak salmış bir yazarım. Yazmayı, öğrenmek ve öğretmek için yapıyorum. Yanıltıcı bilgilerden kaçınıyorum. Araştırarak ve kesin bilgiler paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Google+