• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Ağaoğlu 7 TL için ortalığı birbirine kattı!

Ağaoğlu 7 TL için ortalığı birbirine kattı!

Ali Ağaoğlu, İstanbul Otogarı otoparkına bıraktığı lüks aracını 19 dakikalık bir park ücreti alındığı  için kendisinden alınan 7 TL’nin iadesi için tüketici hakem heyetine başvuru yaptı.

Terminaldeki park alanlarını kullanan araçlardan 25 dakikayı geçmeyen giriş ve çıkışlarında ücret alınamayacağına dair ilgili yönetmeliğin sunulduğu hakem heyeti, 7 liranın aynı zamanda sanayici olan Ağaoğlu’na iadesine karar verdi.

Ağaoğlu, bir süre önce Büyük İstanbul Otogarı’na saat 10.10 sularında giriş yaptığını ve 10.29 dolaylarında çıkış yaptığını söyledi. Buradaki 19 dakikalık park için kendisinden 7 lira ücret alındığını ifade eden Ağaoğlu, yasalara aykırı olduğu yolunda uyarılarına rağmen görevlilerin bu parayı kendisinden tahsil ettiğini bildirdi.

ali ağaoğlu park ücreti

Tüketici hakem heyetine gitti
Konuyu Bayrampaşa Kaymakamlığı Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’ne götürdüğünü ve 7 liranın iadesini istediğini anlatan Ağaoğlu, Karayolları Taşıma Yönetmeliği’nin 64. maddesinin C bendindeki şu hükmü hatırlattı:

“Terminallerin park alanlarını kullanan taşıtlardan park sürelerine göre makul bir ücret alınabilir. Ancak, yolcuları terminale getirmek veya terminalden almak üzere terminal içinde bulunan genel park alanlarını kullanan özel ve resmi otomobillerden 25 dakikayı geçmeyen giriş ve çıkışlarda ücret alınmaz. Bu durumdaki otomobillere genel park alanlarının dışında terminal içinde özel bir park alanı tahsis edilmesi halinde ise söz konusu ücretsiz süre ikiye katlanarak 50 dakika olur.”

Ağaoğlu, aynı yönetmeliğin 46. maddesinin 1. fıkrasında, “Yetki belgesi sahiplerinin bu Yönetmelik kapsamında verdikleri hizmetlerden yararlananlar, 23/2/1995 tarihli ve 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ile sağlanan tüketicinin korunması haklarına sahiptirler’ denildiğini de hatırlattı.

Ali ağaoğlu: Önemli olan tüketiciye yol göstermek…

YAZAR HAKKINDA

Sanalrisk Sanalrisk İnternet üzerinde araştırma ve öğrenme konusuna merak salmış bir yazarım. Yazmayı, öğrenmek ve öğretmek için yapıyorum. Yanıltıcı bilgilerden kaçınıyorum. Araştırarak ve kesin bilgiler paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Google+