• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Ağız içi yaralarının ağrısı nasıl geçer?

Ağız içi yaralarının ağrısı nasıl geçer?

Ağız içi yaraları nasıl geçer?

Ağız içindeki yara ağrısı nasıl geçer neler yapmalıyız?

Ağız ve çevresindeki uçukların tedavisi

Ağız içindeki yaraları yemek yememizi, konuşmamızı engelleye bilir ağrılı ve moral bozucu bir rahatsızlıktır. Ağız içi yaraları için neler yapa biliriz?

Ağız yaraları var olduğu sürece şiddetli ağrıya sebep olan, kişinin hayat kalitesini oldukça düşüren yaralardır.

Ağız içi yaraları genellikle 7 ile 10 gün sürer, hiçbir şey yapılmadığında bile kendiliğinden kaybolurlar.

Ağız yaralarının tedavisinde kişinin kendi kendine yapabileceği bazı küçük formüller olabilir.

Örnek vericek olursak yarım bardak suya yarım çay kaşığı tuz ekleyerek hazırlanan gargara ağız içi yaralarını tedavi etmede yardımcı olur.

Eczanelerde satılmakta olan klorheksidin içeren gargaralar tedavide yardımcı olabilir.

Ağız içinde uçuk varsa dudak, yanak, ve ağız çevresinde oluşan uçuklarda asiklovir gibi ilaçların kullanılması önerilir hatta tek tedavi şekli budur.

Asitli ve tahriş edici yiyeceklerden kaçınmak azda olsa faydalı olacaktır, aynı zamanda bazı hekimlerin önerdiği anestezik etkili losyonlar sadece yemek yerken kullanıldığında kişinin yemek yerken sıkıntı çekmesini önliycektir, ancak bu anestezik pomatlar o bölgeyi uyuşturduğundan kişinin ister istemez yemek yerken ağız yarasına daha fazla zarar vermesine neden olacağından çokta tavsiye edilmez.

Günümüzde diş hekimliği teknolojisinde kullanılan yumuşak doku lazerleri uçuklarda çok çabuk ve kısa zamanda bir tedavi seçeneği olarak sunulmaktadır.

Uçuklu bölge lazerle tedavi edildiği zaman o bölgede uçuk veya aft çıkması bile ya gerçekleşmemekte yada daha az sıklıkta olmaktadır.

Diş Hekimi
Ceyda Sancaklı

ağız içi yara

 

YAZAR HAKKINDA

Sanalrisk Sanalrisk İnternet üzerinde araştırma ve öğrenme konusuna merak salmış bir yazarım. Yazmayı, öğrenmek ve öğretmek için yapıyorum. Yanıltıcı bilgilerden kaçınıyorum. Araştırarak ve kesin bilgiler paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

  1. Merhaba, ben Bioptron isimli bir ışık tedavi cihazı kullanıyorum. Sivilce ve uçuk tedavisinde gerçekten çok etkili. Tavsiye ederim.

  2. Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler çeşitli yöntemler var doğal yöntemler olarak ama ne yazıkkı ilaç kullanmadan geçmiyor gargara faydalı oluyor

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Google+