• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Antibiyotik aldıktan sonra alkol kullanılırsa ne olur?

Antibiyotik aldıktan sonra alkol kullanılırsa ne olur?

Oy Kullan

Antibiyotik ve Alkol

Bazı antibiyotikler karaçiğerde bir enzimi etkilerler karaçiğerdeki bu enzim alkolü vucudumuzdan uzaklaştıran bir enzimdir örneğin hidrojenaz dediğimiz bir enzimdir.

Bazı antibiyotikler bu enzimi bloke ederler ve işini yapamaz hale getirirler bunun sonrasında alkol kullanan hastada bu enzimler bloke olduğu için alkolün şiddeti artan oranda karşımıza çıkar bunun sonrasında alkolün su ve karbondioksite kadar parçalanmasını sağlayan karaçiğer enzimleri iş göremez hale gelirler ve sonrasında aldehit denilen toksit bir madde vucudumuzda birikir.

Bu madde şiddetli baş ağrısına vazodilatasyon dediğimiz damar genişlemesine yüzde kızarma, baş dönmesi baş ağrısı gibi istenmeyen bir takım etkilere yol açar.

Antibiyodik alındıktan sonra alkol içilmesi sağlık açısından olumsuz reaksiyonlara yol açar. Karaciğer vucudun en önemli sindirim sistemlerinden biridir ve en dayanıklı organımızdır bir rahatsızlığınız olduğu zaman örneğin siroz gibi bunu size hissettirmez ağrı sızı olmaz bilinçsiz bir şekilde alkol içilmemesi sağlığınız açısından çok önemlidir.

Önemli:

Özelikle karaciğer rahatsızlığı olanların kesinlikle alkol tüketmemesi gerektiğini önemle bildirmek isteriz. Hepatit B virüsü taşıyanlar kesinlikle alkol kullanmamalıdır karciğere telafisi olmayan hasar vere bilirsiniz ve siroz’a döne bilir.

YAZAR HAKKINDA

Sanalrisk Sanalrisk İnternet üzerinde araştırma ve öğrenme konusuna merak salmış bir yazarım. Yazmayı, öğrenmek ve öğretmek için yapıyorum. Yanıltıcı bilgilerden kaçınıyorum. Araştırarak ve kesin bilgiler paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Google+