• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Bebeklerde Meydana Gelen Sarılık Nasıl Fark edilir?

Bebeklerde Meydana Gelen Sarılık Nasıl Fark edilir?

Oy Kullan

Bebeklerde Meydana Gelen Sarılık ?

Bebeklerin, doğduktan sonraki 28 gün içerisinde sarılığa yakalanma olasılıkları oldukça yüksektir. Yeni doğan bebeklerde meydana gelen bu sarılık tehlikeli değildir ve bir kaç gün içerisinde kaybolur. Ancak bu hastalığın tehlikeli bir hal almaması için geç olmadan fark edilmesi ve tedbir alınması çok önemlidir. Bu hastalık, her ne kadar tehlikesiz gibi dursa da bazen olumsuz durumlar yaşanmasına sebebiyet verebilir. Bu sebeple sarılığa yakalanan bebeklerin bu süreçte doktor kontrolünde olmaları gerekmektedir.

Fizyolojik sarılık, doğduktan ilk bir kaç gün sonra oluşur ve yavaş yavaş kaybolur. Ancak sarılığın başka birçok sebebi de vardır. Bebek, anne sütünü yeteri miktarda almaz ise bu da sarılık oluşumuna sebebiyet verebilir. Doğum eğer zorlu geçtiyse bu sarılık için bir neden olabilir. Ya da doğuştan gelen bir sebeple bebeklerde sarılık yaşanabilir.

Bebeğinizin sarılık olup olmadığını ilk olarak yüzünden anlayabilirsiniz. Çünkü sarılık önce yüzde başlar, daha sonra vücudun diğer bölgelerine yayılır. Bebeklerde göz akının sararması da sarılığın belirtilerindendir. Parmağınızı bebeğinizin karnına bastırıp çektiğinizde sarı renk daha bariz bir hal alıyorsa, bu da sarılık belirtileri arasındadır.

Bebeğinizin sarılık olduğundan şüphe ediyorsanız eğer, mutlaka vakit kaybetmeden doktora götürünüz. Özellikle erken doğan, iyi beslenemeyen ya da başka sorunlar yaşayan bebeklerde daha dikkatli olunması gerekmektedir. Aksi halde sarılık daha büyük sorunlara yol açabilir.

YAZAR HAKKINDA

Sanalrisk Sanalrisk İnternet üzerinde araştırma ve öğrenme konusuna merak salmış bir yazarım. Yazmayı, öğrenmek ve öğretmek için yapıyorum. Yanıltıcı bilgilerden kaçınıyorum. Araştırarak ve kesin bilgiler paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Google+