• DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Bebeklerin karşılaştığı cilt sorunları

Bebeklerin karşılaştığı cilt sorunları

Bebeklerin cilt sorunları

Bebekler yetişkinlere göre ciltleri daha hassas ve incedir bunun için bebekler sıklıkla cilt sorunlarıyla karşı karşıya kala biliyor. Bu yazımızda bebeklerin karşılağtığı cilt sorunları hakkında uzman hekim önerilerini sizlerle paylaşacağız.

Bebeklerin olası cilt rahatsızlıklarına karşı önlem alarak bu konuda bilgi edinmek gerektiğini ve bu bilgileri makale okuyarak kısa süreli bir eğitim görmek de diye biliriz.

Bebeklerin karşılaştığı cilt sorunları bazı kişilerde hemen geçer ama bazılarında bulaşıcı ola biliyor cilt rahatsızlıklarında hemen bir cilt uzmanına bebeğinizi götürmenizde fayda var.

Bebeklerin Karşılaştığı Cilt Sorunları

Pişik

Bebek cildi yumuşak, pürüzsüz ve bir o kadar tatlıdır. Ancak her insanda olduğu gibi bebeklerin cildinde de zaman zaman bazı sorunlar meydana gelebilmektedir. Yumuşak olduğu kadar hassas da olan bebek cildinde sertlik, renk değişikliği ya da daha farklı bir görüntü ortaya çıkabilmektedir. Bu durumlar genellikle riskli ya da ciddi sorunlar değildir. Vücutta oluşan bir tepkimeden dolayı ortaya çıkmış olabilir. Konumuzun detayında ise bebeklerin en sık karşılaştığı cilt sorunları hakkında bilgi alabilirsiniz.
Bebeklerden en çok rastlanan sorunlar arasında yer almaktadır. Hemen hemen her üç bebekten birinde pişik sorunu ortaya çıkmaktadır. Pişik genellikle bebeğin çocuk bezi olan bölgesinde oluşmaktadır. Bu da dışkıdaki bakteriden ya da idrardaki amonyaktan dolayı oluşmaktadır. Ayrıca derinin hassas olması ve plastik donların kullanılması da yine vücutta pişiğe yol açabilmektedir. Yaz aylarında daha fazla rastlanır.

Pişik Nasıl Tedavi Edilir?

 • Bebeğin altını mümkün olduğunca kuru tutun. Sık sık bez değiştirmeyi unutmayın.
 • Pişik olursa bir süre bezi açık bırakın ve hava almasını sağlayın.
 • Bebeklerin pişiğine özel krem kullanın. (Diğer kremleri kullanmanız daha kötü sonuçlara yol açabilmektedir.)
 • İlave koruma bulunan bezler kullanın.
 • Pişik olan bölgeye pudra dökerek sürtünmeyi azaltın.

Derinin Pullanması ve Dökülmesi

Genellikle bu sorun birkaç haftalık bebeklerde oluşmaktadır. Bebeğin cildinin kuru olması nedeniyle ortaya çıkar ve deride pullanmalar, dökülmeler meydana gelir. Hastalığın en çok görüldüğü zaman ise 5 ile 6 yaş aralığıdır. Bu hastalık genetik sorunlarla ortaya çıkabildiği gibi polen ya da tozlardan dolayı da oluşabilmektedir.

Nasıl Tedavi Edilir?

Bu hastalığın olması durumunda mutlaka doktora başvurulması gerekir. Ayrıca aşağıdaki maddeleri de uygulayarak bu hastalığı en aza indirebilirsiniz.

 • Bu hastalık ter ile şiddetli bir şekilde artmaktadır. Bu yüzden terlemeyi en aza indirmeye çalışın. Bebeklerin ya da çocukların aşırı terlemesini önlemek, hastalığın da tedavisinde önemli bir detaydır.
 • Sıcak ortamlarda kalın kıyafetler giydirmeyin. Bunun yerine ince, geniş ve rahat kıyafetler giymesini sağlayın.
 • Çocuğunuzun aşırı derece tozlu ve polenli ortamlarda bulunmaması için elinden geleni yapın.

Cilt rahatsızlığı yaşayan bebeklere ne yapmak gerekir?

Bebeklerde cilt rahatsızlığı genelde bir kaşıntıyla ortaya çıkar ve oluşan çatlaklardan mikrop kapma olasılığı yüksektir. Bu tür rahatsızlıklardan bebeğinizi korumak için yapmanız gereken adımları şu şekilde sıralaya biliriz.

 • Cilt rahatsızlığı olan bebeklere mutlaka eldiven giydirilmelidir. Cildini kaşımasını engellemelisiniz.
 • Kaşınan bölgeleri suyla ve temiz bir bezle sık sık silin o bölgeleri temiz tutunuz.
 • Pamuklu kumaşlar kullanılmış kıyafetler giydirin ciltleri daha az tahriş eder cilt sorunu yaşayanlarda mutlaka uygulanmalıdır.

Makalemizde anlatılanlar yapılması gerekilen önlemlerden bahsedilmektedir çocuğunuzun yaşadığı sağlık sorunlarını bir uzman hekime danışmalısınız.

YAZAR HAKKINDA

Sanalrisk Sanalrisk İnternet üzerinde araştırma ve öğrenme konusuna merak salmış bir yazarım. Yazmayı, öğrenmek ve öğretmek için yapıyorum. Yanıltıcı bilgilerden kaçınıyorum. Araştırarak ve kesin bilgiler paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Google+