• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Bel fıtığı belirtileri nelerdir?

Bel fıtığı belirtileri nelerdir?

Bel fıtığı belirtileri

Kişinin bel fıtığı olduğu öncelikle belinden bacağa doğru yayılan ağrılarla ilk belirtileri vererek anlaşılır, aynı zamanda günlük hareketlerinde bir kısıtlılık meydana gelir.Ağrı sadece belde olmaz bacağa ayak uçlarına kadar vura bilir, sinirlerin gidiş durumuna göre belden bacağa yayılımına göre ağrılar bir bacakta veya iki bacakta olabilir.

Ağrıya birlikte uyuşma karıncalanma yürüme güçlüğü, yanma, batma hissi ve keçelenme hissedebilir. İlerleyen bel fıtığı yürüme mesefasini kısaltacağı gibi zaman içerisinde hareket etmeyi tamamen kısıtlaya bilir.

Bunlar fıtığın başlangıçtan itibaren ilerlemesine kadar gelişen, derinleşen ilave bulgular ola bilir ilerki dönemlerinde oluşa bilecek sorunlar;

  • İlerleyen bel fıtığı, cinsel iktidarsızlık sorunlarına neden olabilir.
  • Erken teşhis edilen bel fıtıkları basit tedavi yöntemleri ile atlatılabilir.

Bunlar fıtığın çok iler dönemlerinde görülen problemlerdir, fıtık başlangıcında uyuşma ağrı dönemlerinde tespit edilirse basit yöntemlerle bel fıtığı tedavi edile bilir.

Bu şikayetlerle gelen bir hasta öncelikle muaynesi yapılır, ağrıların ilk başlangıcından bugüne kadar geçen süre içinde hastaya sıklıkları ve ağrı şiddeti gibi sorular sorulur. Belirli testler var bel fıtığıyla ilgili belve bacak muayne sırasında uyguladığımız bunlara bakıyoruz, gerekirse röntgen gibi bilgisayarlı tomografi veya emar gibi bazı tekniklerle bel fıtığının yerini derecesini tespit ediyoruz ve ona göre tedavimizi planlıyoruz.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı
Dr. Mehmet Portakal

YAZAR HAKKINDA

Sanalrisk Sanalrisk İnternet üzerinde araştırma ve öğrenme konusuna merak salmış bir yazarım. Yazmayı, öğrenmek ve öğretmek için yapıyorum. Yanıltıcı bilgilerden kaçınıyorum. Araştırarak ve kesin bilgiler paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Google+