• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Çocuğunuz olmuyormu ? yapılması gerekenler.

Çocuğunuz olmuyormu ? yapılması gerekenler.

Çocuğu olmayanlar lütfen ilk önce ALLAH’a dua etsinler isyan etmesinler rabbim herkes için hayırlısı neyse onu yapar inşallah.

Çocuğu olmayanlar neler yapmalıdır?

Çocuk olmaması, bazıları için en büyük sıkıntı ve problemlerinin başında geliyor.

Aile huzursuzluğundan tutun boşanmalara kadar gidiyor. Kusur bazen kadında bazen de erkekte olur. Bazen her ikisinde de olabilir.

Çocuk olmamasının sebeplerinin başında daha çocukken geçirilen hastalıklar, psikolojik rahatsızlıklar, yanlış ve zararlı beslenme, aşırı sıcağa soğuğa dikkat etmeme yüzünden bedende meydana gelen tıbbi arızalar gelir.

Çocuğu olmayan eşler bu arızaya çok büyük ihtimalle daha çocukluklarında, gençliklerinde yakalanmışlardır.

Bir kısmı da yanlış beslenme yüzünden yakalanmış olabilir. Çünkü hadis-i şerifte buyuruluyor ki:
(Gelin, ilk hafta yoğurt, ayran, sirke, turşu ve ekşi yememelidir! Bunlar çocuk olmasına engel olabilir. Sirke yiyen kadının hayz görmesi zahmetli olur ve hayzı düzensiz olur. Ekşi elma yemek hayız kanını keser. Bu da başka bir hastalık meydana getirir.)

Bir kısmı da, evliliğin başında, birkaç sene çocuğumuz olmasın diye aldıkları yanlış tedbirlerle, sonraki senelerde çocuklarının olmamasına zemin hazırlarlar.

Çocuk olmama sebepleri iyi araştırılmalı. Şuna da inanılmalı ki, tıp çok ilerlediği halde hâlâ eksiklikleri vardır.

Yanlış tedavilerin ve bilinçsizce kullanılan ilaçların zararları çoktur. Tedavide çok hassas olunmalı, gelişigüzel ilaç kullanılmamalı.

Bütün tahlillerim normal ama yinede Çocuğum olmuyor?

Uzmanı Dr. Süleyman Tosun:

Her 6 çiftten biri ‘Açıklanamayan İnfertilite (kısırlık)’ sorunu yaşıyor. Çiftlerin boşu boşuna zaman harcamalarına veya gereksiz tedaviler görmelerine engel olacak en önemli adım, sperm analizinin tecrübeli uzmanlar tarafından yapılmasıdır. ”

Bir çift düşünün ki anne adayında kanallar açık, hormon seviyeleri normal, ek sağlık problemi yok, erkekte sperm analizi de normal ancak yıllar geçmesine rağmen gebelik elde edilemiyor. Dr. Süleyman Tosun’nun bu sorunu yaşayan çiftlere önerisi: “Bu durumda çiftler neden hamile kalamadıklarından ziyade nasıl hamile kalacakları noktasına odaklanmalıdır…

Sperm Analizi Çok Önemli

Dr. Süleyman Tosun:

Tıbbın cevap bulamadığı konulardan birisi de ‘Açıklanamayan İnfertilite’ vakalarıdır. Son yıllarda bazı açıklayıcı faktörler bulunsa bile her 6 çiftten birinin kısırlık nedeni hâlâ belli değil.

Burada önemli nokta, erkeklerin sperm analizi değerlendirilmesinde yaşanan sıkıntılardır. Sperm analizi basit bir laboratuar tekniği olmadığı gibi sperm örneği değerlendirilirken göz emeği bilgisi ve tecrübesi çok önemlidir.

Sanılanın aksine gebe kalınması için sadece sperm sayısı yeterli olmamaktadır. Spermlerin hareketleri daha da önemlisi morfoloji -yani şekilleri- üretkenlik potansiyelini etkilemektedir.

Sperm morfolojisini ölçmenin tek metodu ise, herhangi bir cihazla ölçülmediği için mikroskop altında direk gözle bakmaktır.

Yapılan araştırmalarda aynı sperm örneği farklı laborantlar tarafından değerlendirildiğinde çok farklı sonuçların rapor edildiği saptanmıştır.

Sperm analizinin konun uzmanı, tecrübeli biri tarafından yapılması çocuk sahibi olmak isteyen çiftelerin boşu boşuna zaman harcamalarına veya gereksiz tedaviler görmelerine engel olacaktır.

Sigara ve Alkolden Uzak Durun

Tek bir sperm analiziyle sağlıklı olup olmadığı anlaşılmaz. En az 2 ay geçmiş testlerle spermde gerçekten problem olduğunu tespit edebilir.

Unutmamak gerekir ki sperm sayısının düşük olması gebe kalma olasılığınız az olduğunu gösterir.

Tek bir sperm ile yumurtanın döllendiği düşünülürse sperm analizinde problem olan erkeklerin tamamıyla umutsuzluğa kapılmalarına gerek olmadığı söylenebilir.

Sperm analizi sorunlu erkeklerin konunun uzmanı bir ürolog tarafından değerlendirilmesi gerekir.

En basit ve etkili yöntemler; sağlıklı yaşamak, sigara ve alkolden uzak durmaktır.

YAZAR HAKKINDA

Sanalrisk Sanalrisk İnternet üzerinde araştırma ve öğrenme konusuna merak salmış bir yazarım. Yazmayı, öğrenmek ve öğretmek için yapıyorum. Yanıltıcı bilgilerden kaçınıyorum. Araştırarak ve kesin bilgiler paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Google+