• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Elektrik çarpmasında ilk yardım bilgileri

Elektrik çarpmasında ilk yardım bilgileri

Elektrik çarpması her insanın başına gele bilecek kötü kazalardan biridir. Elektirk çarpması sonucu yapılması gerekilen ilk yardım bilgileri hakkında bilgiler.

Elektrik çarpmasından korunmak ve önlemler

Elektirk çarpmasından korunmak için önlem alınmalıdır olmaz diye bir şey yoktur her insanın başına gele bilecek bir olaydır. Elektirk çarpmasından korunmak için mutlaka sigortaları kapatarak işinizi yapınız örneğin bir ampul değiştireceksiniz sadece ampulun anahtarını kapatarak bu işlemi yapmayınız mutlaka sigortalarıda kapatınız. Islak ellerinizle elektirk ileten hiç bir şeye tokunmayınız kablolar, ampuller, prizlerbenzeri aletlere dokunmayınız.

Elektirk çarpmasının insan vücudunda etkisi

Elektirk voltajı 20 voltu geçiyorsa çarpma etkisi oluşturur elektiriğe maruz kalan dokular ve sinirler yanar.Elektirk akımı kalpten geçerse vücudun sinirsel sistemini bozar ve kalbi durdurur. Elektirk çarpmalarının sonucunda kurtulan çok az sayıda insan vardır vücuda vermiş olduğu bir çok zarar vardır örneğin kramp, sinir felci, solunum felci, kalbin durması, kırıklar gibi bir çok hasara neden olur.

Elektirk çarpmasında ilk yardım tedavisi

Elektiriğe çarpılan birine elektirk akımını kesmeden asla dokunmayınız elektirk akımı kesmek için sigortaları kapatınız sigortaları kapatamıyorsanız kuru tahta, deri, kemer veya gazete tomarı kullanarak çarpılan kişinin elektirikle bağlantısını kesiniz.Elektrikle işiniz varsa ya da çarpılan kişiye yardım edecekseniz lastik tabanlı bir ayakkabı ve kuru olan lastik bir eldiven kullanmalısınız.

Elektirk çarpmasında ilk yardım bilgisiElektrik akımını geçirmeyecek yani iletken özelliği olmayan ıslak olmayan bir yere basın ya da üzerine çıkın. Elektrik akımına kapılan kişiyi kıyafetlerinden tutarak olay mahallinden uzaklaştırın. Kendinden geçmiş ve nefes almıyorsa, ağız yoluyla suni teneffüs yapmalısınız. Kendinden geçmiş fakat nefes alımı varsa, kazazedeyi bu durumdan çıkarmak için ayaklarını yukarıya doğru kaldırarak kan dolaşımına yardımcı olun. Gerekliyse kalp masajı da yapmalısınız. Kendinde ve nefes alıyorsa ancak sersemlemişse dinlenmeli, yarım saatlik süreç içinde bir çay kaşığı yemek sodası ile bir çay kaşığı sofra tuzunu suda eriterek içirmelisiniz. Daha ileri kontroller için hastaneye kaldırmalısınız. Yanık oluşmuşsa hemen tedavi altına alınmasını sağlamalısınız.

İlk yardım sırasında, elektrik çarpması neticesinde düşme yaşandıysa boyun ve omuriliğin korunması bakımından hareket ettirmemeye özen gösterin. Yanık oluştuysa ve elbiseleri yanmışsa hemen üzerinden çıkarmalısınız. Takı gibi metal aksesuarlar varsa hemen çıkarılmalıdır. Yanık olan bölgeye yoğurt, diş macunu, krem, yağ, pudra, salça ve benzeri maddeler sürülmemelidir.

İlk yardım sırasında dikkat edilmesi gerekenler

Elektrik akımına maruz kalan kişilere lastik tabanlı ayakkabınız yoksa sakın müdahale etmeyin, siz de akıma maruz kalabilirsiniz. Elektrik sigortalarını kapatmadan kazazedeye müdahale etmeyin. Elinizde kuru bir lastik eldiven olmadan da temas etmeyin. Varsa çocukları hemen o bölgeden uzaklaştırın ve güvenliklerini sağlayın. Kazazedeye dokunmak için kesinlikle iletken özelliği olan cisimler kullanmayın.

Bu bilgileri her insanın bilmesi gerektiğine inanıyorum mutlaka her insanın okuması gerekilen bir makale, benim başıma gelmez demeyin her an sizin yada sevdiklerinizin başına gele bilecek en kötü olaylardan biridir.

Önleminizi almayı unutmayınız elektirik affetmez ve hata kabul etmez !

Herkese sağlıklı günler dilerim.

YAZAR HAKKINDA

Sanalrisk Sanalrisk İnternet üzerinde araştırma ve öğrenme konusuna merak salmış bir yazarım. Yazmayı, öğrenmek ve öğretmek için yapıyorum. Yanıltıcı bilgilerden kaçınıyorum. Araştırarak ve kesin bilgiler paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Google+