• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Emeklilere ek gelir

Emeklilere ek gelir

SGK’nın ‘Maaşları en yüksek promosyonu veren bankalara yatırırız’ taktiği, emeklileri sevindirdi. Ek gelir getirecek promosyon için 10 milyon emekli banka ismi bekliyor

Memurlar gibi banka promosyonu almak isteyen emekliler heyecanlı bekleyiş içerisine girdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) yetkililerinin bankalarla yaptığı promosyon pazarlığı dikkatle takip ediliyor. İlk olarak kamu bankalarıyla masaya oturan SGK’nın, bu hafta da özel bankaların yöneticileriyle bir araya gelmesi bekleniyor. SGK’nın “Maaşları en yüksek promosyonu veren banka ya da bankalara yatırırız” taktiğini izleyecek olması, yaklaşık 10 milyon emekliyi sevindirdi.

‘BİZ MUTLAKA KAZANIRIZ’

Konunun takipçisi olan TAKVİM’i telefon yağmuruna tutan emekliler, bu taktiğin iyi sonuç vereceğinden umutlu. Emeklilerin maaşlarını kendilerinden alması için kampanya üstüne kampanya yapan bankaların bu durumda kesenin ağzını açacağını düşündüklerini belirten okurlarımız, şu yorumları yaptı: “Maaş ödemelerini yapmaya devam edebilmek için ellerinden geleni yaparlar. Yıllık 122 milyar lirayı bulan maaşlarımızın en yüksek promosyonu verecek banka ya da bankalara yatması stratejisi önemli. Anlaşmayı yapan hem emekli maaşlarını yatırır hem de 10 milyonluk müşteri kitlesine sahip olur. SGK’nın eli güçlü, bu taktiği uygularsa biz kazanırız.” En yüksek promosyonu verecek bankayı merakla beklediklerini belirten emekliler, “Talebimiz her yıl 1 maaşımız tutarında promosyon almak” şeklinde konuştu.

RAKAM GÜNDEME GELMEDİ

Çalışma Bakanı Faruk Çelik, banka promosyonu konusunda ilk görüşmenin yapıldığını, rakam konusunun gündeme gelmediğini bildirdi. Çelik, şunları söyledi: “Zor bir durum var, bankaların durumu ortada. Bunları açık bir şekilde konuşuyoruz. Rakamlar yakında belli olacak.”

MAAŞLAR BAYRAM ÖNCESİNDE ÖDENECEK

Emekli maaşlarının Kurban Bayramı öncesinde ödenmesi için kollar sıvandı. Bu konuda çalışmalarının olduğunu anlatan Çalışma Bakanı Faruk Çelik, şöyle konuştu: “Bayram tatili öncesindeki takvimle ilgili çalışıyoruz. Bir sıkıntı oluşturmayacak şekilde önden maaşların ve ücretlerin ödenmesi yönündeki çalışmalarımızı yapıyoruz. Bayrama biraz zaman var fakat önümüzdeki günlerde bu çalışmayı tamamlayıp açıklama yapacağız.”

EMEKLİLİK İŞLEMLERİ KOLAYLAŞACAK

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Yadigar Gökalp İlhan, SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı’nın tek çatı altında toplandığını ancak 3 kurumun veri altyapısının halen birleştirilemediğini belirterek, 2015 yılında tamamlanması hedeflenen Sosyal Güvenlik Entegrasyon Projesi (SGEP) ile başta emeklilik işlemleri olmak üzere birçok hizmetin daha kolay ve hızlı bir şekilde sunulacağını söyledi. İlhan, şöyle konuştu: “Vatandaşlarımızın emeklilik için başvurduğunda yaşadığı sıkıntılar, kesintiler, dosyalardaki aksaklıklar, bazı bilgi ve belgelere ulaşılamaması SGEP’le tamamen aşılmış olacak. Bu projeyle kısa sürede vatandaşlarımıza emekli aylıklarını bağlayabileceğiz.”

MALULLÜK ŞARTLARI YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

İlk olarak TAKVİM’in detaylarıyla duyurduğu yeni malulen emeklilik düzenlemesi yürürlüğe girdi. Malulen emekliliğin kapsamını genişleten düzenlemeye göre; 21 çeşit hastalıktan emekliye ayrılanlara 971 lira maaş ödenecek. Malulen emekli olabilmek için kişinin çalışma gücünün veya iş kazası ya da meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünün en az yüzde 60’ını veya tamamını kaybettiği sağlık kurulunca raporlanacak. Ayrıca en az 10 yıldan beri sigortalı olup, toplam bin 800 gün sigorta primi ödenmiş olma şartı da bulunuyor. Düzenlemeye göre birçok yeni hastalık da malulen emekli olma şartları arasına girdi. Böylece binlerce vatandaşın mağduriyeti giderilmiş oldu.

YAZAR HAKKINDA

Sanalrisk Sanalrisk İnternet üzerinde araştırma ve öğrenme konusuna merak salmış bir yazarım. Yazmayı, öğrenmek ve öğretmek için yapıyorum. Yanıltıcı bilgilerden kaçınıyorum. Araştırarak ve kesin bilgiler paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Google+