• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Emekliye müjde

Emekliye müjde

Emeklilere promosyon verilmesi gündemde. Ama bankalarla pazarlık yapacak Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan ses yok. Emekli, hakkının savunulmasını istiyor

Yaklaşık 10 milyon emeklinin maaşlarının yatırıldığı bankalar, bu paraları kullanarak kazanıyor. Fakat emeklilere bu kazançtan bir pay verilmiyor. Oysa memurlarla ilgili kurumlar, bankalarla pazarlık yaparak promosyon ödenmesini sağlıyor. Emeklilere promosyon talebi, bu ay yapılan toplu sözleşme görüşmeleri sırasında Memur-Sen tarafından masaya getirildi. Çalışmalar başladı. Konunun yasal bir zemine oturması gerektiği belirtilirken; Ekim’de Meclis’in açılmasıyla birlikte gündeme gelecek olan torba yasanın içine konulacağı belirtildi. Bu konu kesinlik kazanmazken; bir ay sonra toplanacak Kamu Personel Danışma Kurulu’nda da konuşulması için hazırlıklar yapıldı. Öte yandan Anayasa Mahkemesi’ne yapılan bu konudaki başvuru da görüşülmeyi bekliyor. Bütün bu gelişmeler olurken; emekliler adına bankalarla pazarlıkları yapacak olan Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) ise hiç ses çıkmıyor. Bankalara parayı ödeyen kurum olarak Sosyal Güvenlik Kurumu’nun bankalarla pazarlık yapması gerekiyor. Daha önceki görüşmelerde bankalar konuya sıcak yaklaşmamıştı. Emekliler, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun bu konuda girişimde bulunmasını ve haklarını korumasını bekliyor.

DERNEKLER DE DEVREYE GİRSİN
Emekliler, yetkililerin girişimde bulunmalarını beklerken; derneklerin de devreye girmesini istiyor. Türkiye Emekliler Derneği ve Tüm Emekliler Derneği gibi örgütlerin gerek bankalar gerekse Sosyal Güvenlik Kurumu nezdinde girişimde bulunmasını isteyen emekliler, “Bizim hakkımızı savunsunlar. Paralarımız bankalarca kullanılıyor. Bunun bir bedeli olmalı” diyor.

BANKALAR YARIŞIYOR
Emeklilere maaş ödemek için bankalar hali hazırda bir yarış içinde. Bunun için çeşitli kampanyalar düzenleyen bankaların kimisi kredi imkanları sunarken; kimisi de bazı hizmetleri ücretsiz yapıyor. Bu rekabet, promosyon konusunda da kolaylıkla kullanılabilir. Özellikle kamu bankalarının öncülük yapması, diğer bankaları da rekabetin içine sokabilir.

900 LİRALIK ÖDEME
Bankalar promosyon ödediği takdirde ortalama bin 500 lira alan bir emeklinin promosyonu, anlaşma yapılan dönem çerçevesinde ödenmek üzere 900 lirayı bulacak. Halen memurlar, bazı kurumların anlaşmaları farklı olsa da anlaşılan dönem için brüt maaşlarının yüzde 60’ı kadar promosyon alıyor.

YAZAR HAKKINDA

Sanalrisk Sanalrisk İnternet üzerinde araştırma ve öğrenme konusuna merak salmış bir yazarım. Yazmayı, öğrenmek ve öğretmek için yapıyorum. Yanıltıcı bilgilerden kaçınıyorum. Araştırarak ve kesin bilgiler paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Google+