• DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Enerji İçeceklerinin Faydaları ve Zararları

Enerji İçeceklerinin Faydaları ve Zararları

Enerji İçeceklerinin Faydaları ve Zararları
4.7 (93.33%) 6 votes

Enerji içeceklerinin faydaları ve zararlarına geçmeden önce enerji içeceklerinin amacı uyanıklık ve konsantrasyon.

Dünyada her yaştan insan enerji içeceklerini tüketiyor ve çok popüler bir içecek türüdür.

Lakin son zamanlarda bazı sağlık uzmanlarının enerji içeceklerinin sağlığa zararlarını dile getirmeye başladı. İçenlerin kontrollü olmalarını söylediler.

Makalemizin devamında enerji içeceklerinin sağlığa zararları ve yararlarını ayrıntılı bir şekilde inceleyeceğiz.

Enerji İçecekleri

Enerji içecekleri vücudumuzun odaklanmasını arttırmak, gücünü daha çoğaltmak için pazarlanan içeceklerdir.

Red Bull, Burn, Monster, Rockstar son zamanlarda popüler olan ve çok satan enerji içecekleridir.

İçeriğinde beyini uyarmak amaçlı belli miktarlarda kafein bulunur.

Her marka kendi bileşenine göre kafein koymaktadır. Aşağıdaki tabloda popüler markaların içeriğinde bulunan kafein miktarları :

Ürün boyutuKafein İçeriği
Redbull8.4 oz (250 mi)80 mg
AMP16 oz (473 mi)142 mg
Monster16 oz (473 mi)160 mg
Rock Star16 oz (473 mi)160 mg
NOS16 oz (473 mi)160 mg
Burn16 oz (473 mi)160 mg
5 How Energy1.93 oz (57 mi)200 mg

Tablodaki bilgileri kafamızdan sallamadık. Tüm verileri üreticilerin sitesinden veya ürünün kendi açıklamasından aldık.

Enerji içecekleri tabi ki sadece kafein içermez. Tipik olarak yaygın birkaç madde daha vardır. Onlarıda aşağıda listeledik.

 • Şeker: Bazıları şeker içermez ama düşük karbonhidrat kaynağı içerir. Enerji içeceklerinde ki kalorinin ana kaynağı şekerdir.
 • B vitaminleri :Vücudumuza giren besinlerin enerjiye dönüşmesi için etkili bir vitamindir.
 • Amino asit : İçerisinde bazı aminoasitler mevcuttur. Hepsine baktık ve vücud tarafından zaten üretilen aminoasitler olduğunu gördük.
 • Bitkisel özler: Ganseng diye bir bitki var ve özelliği beyin çalışmasını olumlu yönde etkiliyor, Guarana isimli diğer bir bitki ise herhalde kafein etkisinden dolayı içeriğe eklenmiş.

Özet: Enerji veren içecekler bizlere enerji ve konsantrasyon arttırmak için üretilmiştir. İçeriğinde kafein, şeker, B vitamini, amino asit ve bazı bitkisel özler bulunmaktadır.

Enerji İçecekleri Beynimizin Çalışmasına Olumlu Yönde Etkileri Vardır

Şüphesiz enerji içeceği tüketen insanlar çeşitli sebeplerden dolayı tüketim yapıyorlar.

En çok tercih edilen sebeplerden biri beyin konsantrasyonunu arttırmaktır.

Fakat araştırmalara göre enerji içecekleri gerçekten beyin üzerinde olumlu etkiler yapıyor mu?

Bir çok araştırmada enerji içecekleri beyin üzerinde oluşan hafıza, konsantrasyon ve reaksiyon süresi gibi bir çok beyin fonksiyonlarını iyileştirdiği, beyin yorgunluğunu da azalttığı görülmüştür.

Hatta sadece 500 ml redbul üzerinde yapılan araştırmada; redbul, beyin odaklanmasını ve hafızayı %25 arttırdığı gözlemlenmiştir.

Bilim insanlarına göre bu çarpıcı artış sadece kafeinden gelen bir özellik olarak düşünse de bazı araştırmacılara göre ise kafein ve şeker kombinasyonu bu etkiyi yapıyor.

Özet: Çok sayıda çalışma gerçekten enerji içeceklerinin beyin üzerinde hafıza ve odaklanmayı arttırdığını kanıtlamıştır.

Enerji İçecekleri Yorgunluğu Alır

İnsanların enerji içeceklerini tercih etmelerinin diğer büyük sebebi ise uykusuzluk ve yorgunluk halinde iş yapabilme durumunda kalmaktır.

Örneğin, uzun yolculuklara çıkan sürücüler enerji içeceklerini tüketerek daha iyi odaklanmak isterler. Ayrıca uykusuzluk yaşamamak içinde tercih edilir.

Sürüş simülasyonunda yapılan araştırmalarda bile enerji içeceği kullanan deneklerin daha uzun süre daha başarılı araba kullandıkları görülmüştür.

Yine gece vardiyasında daha verimli iş yapmak ve uyanık kalmak isteyen binler çalışan, enerji içecekleri ile uyanık kalmayı sağlıyor.

Enerji içecekleri uykusuzluk ve yorgunluk için bir çok kişi tarafından kullanılıyor olsa da hiç bir kaliteli araştırma yapılmadı. En azından bir araştırma enerji içecekleri kullanan kişilerin uykularının kalitesiz olacağını söyledi.

Özet: Enerji içecekleri insanların daha az yorgunluk hissi ve daha az uyku problemi çekerek iş yapmasını sağlasa da, kullanımdan sonraki yıllarda uyku kalitemiz bozulur.

Enerji İçecekleri Kalp Sorunlarına Sebep Olabiliyor

Araştırmalar, enerji içeceklerinin beyinde olumlu yönde etki ettiğini ve hatta yorgunluk hissini aldığını gösteriyor.

Aynı zamanda kalp sorunlarına neden olabilecek bazı endişelerde var.

Tam olarak araştırma sayılmasa da bir gözlemleme, enerji içeceklerinin bazı kalp sorunlarının nedeni olduğunu söylüyor.

Bir not daha; Amerika’da her yıl 20.000 kişi acil servislere enerji içecekleri rahatsızlığından başvuruyor.

Bir çok araştırma ise enerji içeceklerinin kalp atış hızını arttırdığı ve bundan dolayı kalp ve damar hastalıklarını tetiklediğini gösteriyor..

Enerji içeceklerinin kalp sağlığına olumsuz etkisinin kafeinden dolayı gerçekleştiğine inanan çokça bilim insanı var.

Ayrıca enerji içeceklerinden rahatsızlanan çoğu insanın bir seferde 3 ve 3 ten fazla enerji içeceği tükettiğini veya alkol ile karıştırdığını tespit etmişler.

Kalp hastalığı geçmişiniz varsa, enerji içeceği konusunda daha temkinli davranmanız gerekli. Fakat henüz sağlıklı bir bireyseniz abartmadan aralıklı günler ile enerji içeceği içmenizde hiç bir sakınca bulunmamaktadır.

Özet: Birçok kişide enerji içeceği tüketiminden sonra kalp rahatsızlıkları arttı. Bunun sebebi büyük ihtimal içeriğinde ki kafeinden kaynaklanıyor.

Bazı Çeşitleri Aşırı Şeker İçeriyor

Enerji içeceklerinin çoğu türü içeriğinde yüksek oranda şeker içeriyor.

Örneğin, Monster 473 ml dde 16 gram şeker içerir, Red Bull ise 250 ml de 27 gram  şeker içeriyor.

Bu miktarda ki bir şeker oranı herkesin kan şekerini arttırır. Fakat şeker hastalığınız varsa veya şeker ile ilgili bir sıkıntınız varsa kesinlikle dikkatli olmak gerek.

Zaten şeker hastalığı olan herkes sadece enerji içeceklerinde değil, şeker olan herşeyde dikkatli davranmalı hatta tüketmemelidir.

Kan şekerinin yükselmesi neredeyse tüm hastalıkların oluşmasında büyük rol oynayan oksidatif stres ve inflamasyon seviyeleri ile bağlantı kurulmuştur.

Aslında yüksek şeker içeren her yiyecekte sadece şeker hastaları değil normal insanlar bile endişelenmeli. Bir araştırmaya göre günde 2 küp şeker alan insanlarda şeker hastalığına yakalanma riski %26 artış gösteriyor.

Bu tehlikeyi ve endişeyi gören firmalar artık diyabet hastaları için daha az şeker içerikli ürünler üretiyor. Sadece şeker hastaları değil düşük karbonhidratlı diyetler yapan insanlarda bu ürünleri tercih etmeli.

Özet: Şeker hastaları ve diyetli insanlar enerji içeceklerinin 0 şeker olanını veya diyet olanını tercih etmelidir.

Enerji İçecekleri Alkol İle Karıştırılmamalı

Enerji içeceklerini alkol ile karıştırmak özellikle gençler ve orta yaşlılar arasında oldukça popülerdir.

Böyle bir durum bir çok kişide sağlık problemine neden olacağı kesinlikle dile getiriliyor.

Enerji içeceklerinde ki kafein uyarıcı etkisiyle, alkolde ki depresif etkileri anlamsız kılabilir. Bu olay sizi daha geç sarhoş yapabilir.

Bu karışım sizde ciddi sorunlara neden olabilir. En önemlisi daha geç sarhoş olacağınızdan daha çok içki tüketeceksiniz. Daha geç sarhoş olduğunuzdan araba sürme gibi eğilimlere girecek ve sürüş sırasında sarhoş olacaksınız.

Avustralyalı 400 genç üzerinde yapılan bir araştırmada alkol ile enerji içeceğini karıştıran kişilerde 6 kat daha fazla kalp çarpıntısı riski ortaya çıkıyor.

Hatta Amerika’da 2000’li yıllarda alkollü enerji içecekleri piyasaya sürülmüştü. Fakat 2010 yılında böyle bir karışımın daha çok ölüm ile sonuçlandığı görülünce firmalar enerji içeceklerinden uyarıcı maddeleri kaldırmak zorunda kaldı.

Bu kadar araştırma ve kesinleşmiş sonuçlara rağmen barlarda ve alkollü yerlerde enerji içeceği ile alkol karıştırılıyor. Yukarıda ki durumlardan dolayı bu karışımı onaylamıyoruz.

Özet: Enerji içeceği + Alkol karışımı sizi daha az sarhoş hissettir. Bunun sağlıksal sorunlara sebep olacağından bu karışımı onaylamıyoruz.

Çocuklar Enerji İçeceği İçebilir mi?

Tahminimize göre 10-17 yaş arası çocukların %31 i düzenli olarak enerji içeceği tüketiyor.

2010 yılında Amerika’da yayınlanan bir sağlık dergisinin yazısında çocuklar ve gençlerin enerji içeceği içmesinin sağlığa zararlı olduğu söylendi.

Derginin bunu söylerken savunduğu nokta ise çok mantıklı. Enerji içeceklerinde ki kafein çocukların ve gençlerin madde bağımlılığına alışmasına neden olabilir. Ayrıca gelişmekte olan kalp ve beyin organları bazı etkilere maruz kalacaktır.

Sağlıkçılara göre gençlerin günde en fazla 100 mg kafein tüketmeleri, çocukların ise sadece 85 mg kafein tüketmeleri vücutlarına zarar vermeyecektir diyorlar.

Enerji içeceklerinin içeriğinde ki kafein miktarına bakarsanız bir kutu ile bu seviyelerin çok rahat aşılabileceğini göreceksiniz. Özellikle çocuklarda….

Günde En Fazla Ne Kadar Enerji İçeceği İçilebilir

Sağlık endişeleri enerji içecekleri içerisinde kafein bulunduğundan dolayıdır.

Yetişkin bir insanın günlük kafein tüketmeleri en fazla 400 mg olmalı deniliyor.

İçeriklerine bakarsak ortalama olarak 237 ml enerji içeceğinde 80 mg kafein bulunuyor. Bu bir fincan kahveye denk geliyor.

Buraya kadar sorun yok. Fakat çoğu enerji içeceği 237 ml kaplardan daha büyüklerinde pazarlanıyor. Bazı enerji içeceklerinde daha fazla kafein olduğunu da düşünürsek… Mesela 5 How Energy sadece 57 ml de 200 mg kafein içeriyor.

Ayrıca bitki özleri arasında bir gramında 40 mg kafein içeren guarana bitkisi de bir çok enerji içeceğine ekleniyor.

Enerji içecekleri bu bitkiyi kutuların üzerine kafein değeri olarak yansıtmaz. Çünkü normal bulunan kafein değerine göre çok az miktarda kafein barındırıyor.

Kutu ve boyutlarına göre değişebilir ama bir günden birden fazla içiyorsanız kesinlikle normal değerleri geçersiniz.

Bazı durumlarda enerji içeceği artık bir ihtiyaç olsada bunu rutin bir içecek haline getirmemek en doğrusu olacaktır.

Eğer enerji içeceğini hergün içmeye karar verdiyseniz; bu miktarı günde 473 ml ile sınırlandırın ki sağlığınıza zarar vermesin. Bunun yanında diğer kafein içeren ürünlere de mesafeli olun. Örnek: kahve…

Zaten hamile kadınlar, bebek emziren kadınlar, çocuklar ve gençler için kesinlikle uzak durulması gereken bir içecek.

Sonuç ——-

 1. Enerji içecekleri beyin fonksiyonlarını arttırabilir hatta yorgunluk ve uykusuzluk hissini gidererek işinize odaklanmanızı sağlayabilir.
 2. Fakat içeriğinde bulunan kafein ve şeker bir çok hastalığı tetiklediği gibi alkol ile karıştırmak zararlarını arttırır.
 3. Enerji içeceğini günde en fazla 473 ml olarak sınırlayın.
 4. Günde 473 ml veya daha fazla içtiyseniz diğer kafeinli ürünlerden kaçının.
 5. Hamile ve emziren kadınlar ve çocuklar kesinlikle içmemelidir.
 6. Gençler en fazla günde 100 ml içebilir.

YAZAR HAKKINDA

Sanalrisk Sanalrisk İnternet üzerinde araştırma ve öğrenme konusuna merak salmış bir yazarım. Yazmayı, öğrenmek ve öğretmek için yapıyorum. Yanıltıcı bilgilerden kaçınıyorum. Araştırarak ve kesin bilgiler paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Google+