• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Fatih Sultan Mehmet Hayatı (Kısa)

Fatih Sultan Mehmet Hayatı (Kısa)

Fatih Sultan Mehmet Han Hayatı

Fatih Sultan Mehmet hayatını kısaca anlatacağız ve Fatih Sultan Mehmet dönemine ait bilgileri paylaşacağız.

Osmanlı döneminin en önemli padişahlarından ve peyganber efendimiz H.z Muhammet (s.a.v) tarafından müjdelenen komutanın desten yazdığı 1453 istanbul fethi gibi bir çok alanda başarısını kısaca özet şeklinde anlatacağız.

Yedinci osmanlı padişahı Fatih Sultan Mehmet Han 30 Mart 1432, Edirne doğdu. Babası Sultan II. Murat annesi ise Hüma hatundur. Daha küçük yaşta büyük alimlerden aldığı dersleri dereceyle bitirmiş ve zeki bir kişilik olduğunu ispatlamıştır. Her türlü ihtiyacı ile ilgilenen Hocası Fatih Sultan MehmetAkşemseddin’in Şehzade Mehmet üzerinde emeği çoktur. Şehzade Mehmet daha 12 yaşında iken Manisa’ya vali olarak tayin edilmiştir. Babası II. Murat’ın devlet işlerinden bunalması üzerine Şehzade Mehmet daha 12 yaşında iken devletin başına geçer. Fakat bu durum Osmanlıyı Anadolu’dan atmak isteyen Bizans’ın işine gelir. Bundan yararlanmak isteyen Bizans haçlı ordularıyla birlikte 1444 Osmanlı topraklarına girer. Durumun vahim olduğunu anlayan Şehzade Mehmet babasına bir mektup gönderir durumu anlatır.Devletin selameti için II. Murat tekrar tahta geçer ve Bizans Osmanlı topraklarından atılır. Fakat II. Murat’ın 1451 de vefatı üzerine 19 yaşındaki Şehzade Mehmet tahtın başına geçer. Fakat bu sefer kendisinin tahtta olmasını değerlendirmek isteyenlere fırsat vermez. Karamanoğulları üzerine bir sefer düzenler. Arkasında haçlı tehlikesi bırakmamak için yıllardır süren Bizans kavgasına son verdiğini açıklar. Fakat kafasında tek bir düşünce vardır Şehzade Mehmet’in . ”Ya ben İstanbul’u alacağım ya da İstanbul beni” der ve sefer hazırlıklarına başlar. 1453 yılında hazırlıklarını tamamlayan Şehzade Mehmet 29 Mayıs 1453 DE İstanbul’un kapılarından girerken tarihte yeni bir çağ açmış, Bizans Devletini ise tarihe gömmüştür. 3 Mayıs 1481 yılında hayata gözlerini yuman Fatih Sultan Mehmet Han’ın yerine tahta II. Bayazıd geçmiştir.

fatih Sultan Mehmet’in Kimliği

Saltanatı: 1444- 1446 (2 yıl sürmüştür.)
2. saltanatı: 1451- 3 Mayıs 1481 (30 yıl sürmüştür.)
Padişahlık sırası: 7
Doğum tarihi: Edirne, 30 Mart 1432
Ölüm tarihi: İstanbul, 03 Mayıs 1481 (49 yaşında)
Önce: II. Murat
Sonra: II. Bayezid
Soyu: Osmanlı Hanedanı
Babası: II. Murat
Annesi: Hüma Hatun
Dini: İslam

Fatih Sultan Mehmet Resimleri

YAZAR HAKKINDA

Sanalrisk Sanalrisk İnternet üzerinde araştırma ve öğrenme konusuna merak salmış bir yazarım. Yazmayı, öğrenmek ve öğretmek için yapıyorum. Yanıltıcı bilgilerden kaçınıyorum. Araştırarak ve kesin bilgiler paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Google+