• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Galata kulesi tarihi ve ulaşımı

Galata kulesi tarihi ve ulaşımı

Galata kulesi

İstanbulun en önemli tarihi yapılarından galata kulesi tarihi hakkında bilgiler ve ulaşım bilgileri.

Dünyanın en eski kulelerinden biri olan galata kulesi bizans imparatoru anastasius tarafından 528 yılında fener kulesi olarak ahşaptan inşaa ettirilmiş, 1348 yılında cenerizliler tarafından tristitia kulis isa kulesi adı altında yığma taştan yeniden yapılmıştır. 1453 te fatih sultan mehmetin istanbulu fethiyle birlikte osmanlı imparatorluğunun yönetimine geçen galata kulesi imparatorluğun en parlak ve en bunalımlı günlerine tanıklık etmiştir.

1510 yılında mimar murat bin hayrettin tarafından onarılmıştır 4. murat zamnında hezarfen ahmet çelebi hazırladığı kanatlarla tarihteki ilk uçuşu gerçekleştirmiştir. Galata kulesinden havalanan ahmet çelebi istanbul kıyısının karşı tarafına yaklaşık 6 km uzağındaki üsküdar semtine uçmayı başarmıştır.

Galata kulesi 1967 yılında 3 yıllık bir restorasyonun ardından 2 mahmut dönemindeki görüntüsüne kavuşmuştur, galata kulesinin iç çapı zemin katında 8,95 dış çapı 16,45 metredir, duvar kalınlığı temelde 3,75 metre  en üst katta ise 20 cm dir. 4. kattan sonra osmanlı çağı yıkımı olduğunu gösteren mazgallar ve 5. katta top namlularının yerleştirildiği yuvalar vardır, kulenin yüksekliği 61 metredir, 7 ve 8. katların her birinde 14 pencere yer almaktadır.

Şehrin gün batımını izlemek için en güzel manzaralı yeridir galata kulesi istanbulun sessizliğe bürünmüş halinin simgesidir galata kulesi.

Galata kulesine nasıl gidilir?

Galata kulesi istanbulun ilçesi karaköyde bulunmaktadır.Buraya ulaşmak için kadıköy,üsküdar kıyılarında olanlar vapurla ulaşım sağlaya bilirler.

Galata kulesine giriş ücreti 5 TL dir.

YAZAR HAKKINDA

Sanalrisk Sanalrisk İnternet üzerinde araştırma ve öğrenme konusuna merak salmış bir yazarım. Yazmayı, öğrenmek ve öğretmek için yapıyorum. Yanıltıcı bilgilerden kaçınıyorum. Araştırarak ve kesin bilgiler paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Google+