• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Güvenli şifre oluşturma

Güvenli şifre oluşturma

Güvenli şifre nasıl olmalıdır?

Sosyal ve iş hayatımızın bir parçası haline gelen internet her yönüyle kolaylık ve zamandan tasarruf sağlayan en önemli teknoloji buluşu olarak biliniyor. İnternetin yaygınlaşmasıyla birlikte yasa dışı yollarla insanlardan izinsiz olarak gizli bilgilerine ulaşıp zarar verici eylemlerde buluna biliyorlar inertnet güvenli bir sistemdir yalnız bu güvenlik tamamen size bağlı bir olaydır bu makalemizde internette güvenli şifre nasıl olmaldırı ve bilgisayarımızı korsanlara karşı nasıl korumalıyız hakkında bilgiler vereceğiz.

Bilgisayarımı nasıl korurum?

Bilgisayarınızı korsanlara karşı korumak için öncelikle web sitelerinde gördüğünüz her programı indirip kurmayınız bazı kötü amaçlı yazılımlarla karşılaşa bilirsiniz tüm önemli bilgileriniz başka şahısların eline geçebilir. Sosyal ağlarda örneğin facebookta tanımadığınız insanlar tarafından size gönderilen her dosyayı bilgisayarınıza indirip açmayınız. Bilgisayarınıza mutlaka güncel sürümlü bir antivirüs programı yükleyiniz.

Güvenli şifre nasıl olmalıdır?

Kullanmakta olduğunuz interaktif bankacılık şifreleri, mail şifreleriniz, facebook benzeri hesaplarınızı tahmin edilemeyecek güvenli bir şifre seçimi yapmak için bazı önerilerde bulunacağız.

Şifre seçimi yaparken mutlaka büyük harf, küçük harf, özel karakter ve sayı kullanınız ikinçi şahısların tahminde bulunamıyacağı şifreler güvenli şifrelerdir.  Ardışık sayılar doğum tarihleri yada isim soy isim gibi şifreler güvenlik düzeyi düşüktür şifreleriniz başkaları tarafından tahmin edile bilir yada md5’le şifreleyen web yazılımları daha kolay çözülür.

Örnek güvenli ve güvensiz şifreler:

Güvenli şifre: Tr1578/*

Güvenli şifre: 965Yh*-)

Güvenli şifre: Tg15/=14

Güvensiz şifre: 12345678

Güvensiz şifre:19781978

Güvensiz şifre: 10201020

YAZAR HAKKINDA

Sanalrisk Sanalrisk İnternet üzerinde araştırma ve öğrenme konusuna merak salmış bir yazarım. Yazmayı, öğrenmek ve öğretmek için yapıyorum. Yanıltıcı bilgilerden kaçınıyorum. Araştırarak ve kesin bilgiler paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Google+