• DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
İngiliz Karbonatı Faydaları ve Diyeti

İngiliz Karbonatı Faydaları ve Diyeti

İngiliz Karbonatı Faydaları ve Diyeti
4.8 (95%) 4 votes

İngiliz karbonatı dünya genelinde tüketilmesi zararlı olarak bilinse de bu tamamen kulaktan duyma bir bilgidir. İngiliz karbonatı insan vücuduna en yararlı maddelerden biridir. İngiliz karbonatı faydaları; idrar yolu hastalıklarına, kansere, böbreğe, bağırsaklara ve mide hastalıklarına iyi gelmektedir. Ayrıca son zamanlarda ingiliz karbonatı zayıflama açısından da yararlı olduğu söyleniyor.

Halk arasında İngiliz karbonatı olarak bilinen bu maddenin kimyasal ismi sodyum bikarbonat . Bikarbonatın yaralı olduğunu sizlere bir kaç araştırma sonuçlarını vererek açıklamak istiyorum. Sodyum bikarbonat bir çok ülkede içme sularına katılan bir madde olarak kullanılmaktadır. Bu su içerisinde ki bakterileri temizlemesi için yapılan birşeydir. İçme suyuna bikarbonat katılan yerlerde uzun yıllar yapılan araştırma sonuçlarına göre ölüm ve hastalık oranının azaldığı gözlemlenmiştir. Bu araştırma sonucunda da zaten ülkemizde de bir çok şehrin suyuna özellikle yaz aylarında bikarbonat ilavesi yapılmaktadır.

İngiliz Karbonatı Faydaları

İdrar Kesesi Enfeksiyonları : Bakterilerin ürediği idrar kesesi enfeksiyonu sonucunda bir çok kişi ağır ağrılar ile mücadele etmektedir. İlaçla olan kısa bir tedavisi bulunmaktadır. Fakat ilaçlar içerisinde de bulunan madde İngiliz karbonatıdır. İlaçların yan etkisi olduğundan sizler için daha iyi bir çözüm sunmak istiyorum. Hergün bir çay kaşığı İngiliz karbonatını bir bardak ılık suya ilave ederek eriyene kadar karıştırın ve için. Bir süre sonra ağrıların geçeceğini ve enfeksiyonun biteceğini göreceksiniz. Fakat idrar kesesi enfeksiyonu olduğundan öncelikle emin olmanız şarttır.

Kanser İle Mücadele : İngiliz karbonatı alkali bir yapıya sahiptir. Vücudumuzda ki bir çok bakteri ve kötü maddelere karşı etkili bir çözüm sunar. Kanda ki Ph değerini düzenler ve ideal dengeye getirir. Ph değeri düzenli bir kan güçlü dokular ve organlar meydana getirecektir. Henüz güçlü bir araştırma yapılmasa da bir çok bilim insanı İngiliz karbonatının dokuları güçlendirdiğine ve kanser hastalarına iyi geldiğini ayrıca kansere yakalanma ihtimalini de düşürdüğünü söylüyorlar. Bundan dolayı en azından haftada bir bikarbonatlı su içilmesi sağlık açısından yararlıdır.

Reflü Hastalığına İyi Gelir : Reflü mide kapakçıklarında ki dışa açılma eğiliminden kaynaklanan bir sorundur. Genelde yemek yedikten sonra yatan insanlarda oluşmaktadır. Midede ki yemeğin kapakçıkları zorlaması ile kapakçıklar özelliğini yitirir. Daha sonraki süreçlerde mide asidi boğazımıza kadar gelir ve ağız tadını bozduğu gibi boğazı da tahriş eder. Reflü için verilen ilaçlar mide asidini azaltır. İngiliz karbonatı da asidik bir ortamın Ph değerini düzenlediği için Reflü hastalarına iyi gelmektedir.

Gut Hastalığı Tedavisi İçin : Gut hastalığı bilindiği gibi kan ve idrar yolu gibi vücudumuzun bazı bölümlerinde biriken ürik asit sebebiyle oluşmaktadır. Ürik asit dengesi için yapılan herşey gut hastalığı için iyi gelmektedir. Gut hastalığı tedavisi için doktorlar bazen hastalarına İngiliz karbonatı önerdiği bilinmektedir. Fakat hastanın farklı rahatsızlıkları olabileceği için bunu doktorunuza sormadan kullanmayın.

Sindirim Problemleri : Yemekten sonra mide ekşimesi problemi yaşayan azımsanmayacak derecede bir kitle mevcut. Bu sorunun yemek sindirmeye çalışan midenin çok fazla asit salgılamasından kaynaklandığını biliyoruz. Böyle bir durum ileri ki dönemlerde midede yara oluşmasına neden olabilir. Bu durumdan kurtulmak için İngiliz karbonatı ile mideyi rahatlatabilirsiniz. Bir bardak su ile bir çay kaşığı İngiliz karbonatını karıştırın ve için. Böylelikle mide asidi etkisiz hale gelecek ve zamana yayılmış bir sindirim sağlayacaktır.

Diş Temizliği : İngiliz karbonatı çok yönlü bir maddedir. Mesela midede ki asitten daha düşük bir asittir fakat ağızdaki bakteriler için güçlü bir asittir. Böyle bir özelliği bulunan İngiliz karbonatı halk arasında en çok bilinen ve kullanılan diş temizliği maddesidir. Dişlerdeki bakterileri ve birikmiş plakları asidik özelliği ile gün geçtikçe temizler ve hem diş çürüklerini engeller hemde dişlerin daha beyaz durmasına imkan verir. Ayrıca ağızdaki bakterileri de öldürdüğünden boğaz ve mide enfeksiyonlarını engellemiş olur.

Boğaz Enfeksiyonları : Boğaz enfeksiyonları genelde yediğimiz yiyeceklerden, çektiğimiz nefesten veya elimizden bulaşan ve ağzımıza giren kötü bakterilerden dolayı gerçekleşmektedir. İngiliz karbonatı asit yapısıyla bakterilerin ölmesine neden olmaktadır. Bu özelliği bizler için ağız temizliğinde kullanılıyor olsa da aynı zamanda ağız yolundan boğaza geçen bakterileri de engeller. Boğaz enfeksiyonları için böylelikle bir önleyici madde olarak görev yapar. Aynı zamanda diş ve diş eti temizliği için, çürüklerin önlenmesi ve giderilmesi için tavsiye edilen bir maddedir.

İdrar Yolu Enfeksiyonları : İdrar yolu enfeksiyonları, idrarda bulunan bakterilerden dolayı oluşan bir hastalıktır. İdrar atma sırasında bu yollarda yanma acı hissi verebilir. İdrarın asidik yapısı normalde bu bakterileri öldürür fakat idrar asidik yapısını kaybederse böyle bir enfeksiyon yaşanabilir. Bundan dolayı vücudumuzun PH değerini dengede tutan İngiliz karbonatı idrar yolu enfeksiyonları için hem tedavi hemde koruma amaçlı kullanılabilecek bir üründür. Bunu doktorların çoğu rahatsızlığın olduğu durumlarda bir bardak su ile bir kaşık karbonatın karıştırılıp içilmesini önerirler.

Spor Yapanlar İçin Yorgunluğu Azaltır : Bildiğimiz gibi spor yapmak kasların çalışması ve yorulmasına sebebiyet verir. Kaslar kanın pompaladığı enerjiyi alır harcar ve laktik asite çevirir. Laktik asit ise kaslarda yorgunluk hissine sebebiyet verecektir. Laktik asitin fazla şekilde salgılanması sonucu kaslarda hamlama dediğimiz bir etki yaratır ve ağrılar oluşur. Bu ağrıların çözümü için laktik asidin etkisini azaltıcı ilaçlar verilir. İngiliz karbonatı suyu içerek spora giden bir sporcuda laktik asit normal düzeyde etki göstermez ve kas ağrılarına sebep olan etkisi azalır. Bundan dolayı bazı sporcularda İngiliz karbonatı kullanır.

İngiliz Karbonatı Zayıflama

Sodyum bikarbonat olarak bildiğimiz İngiliz karbonatı aslında kabartma tozunun da diğer bir türüdür. Kimyasal ismi NaHCO3 olan sodyum bikarbonat vücudumuzda çok çeşitli yerlerde enfeksiyon ve asidik hastalıkların bir çoğuna iyi gelmektedir. Kendisinin de asidik özelliği bulunduğundan dolayı vücudumuzda antiseptik bir görev alır.

İngiliz karbonatı vücutta dolaşan radikal yağların yakılmasına yardımcı olan bir maddedir. Yağ yakımı vücudumuz için aşırı derecede zor bir işlemdir. Bundan dolayı vücudumuz yağları parçalamak veya sindirmek yerine depolamayı tercih eder. Bundan dolayı bağırsaklardan geçerken sindirim yapılmadan direk olarak emilir ve vücutta basenler, göbek gibi belli kısımlarda deri altına taşınır. Buralarda ihtiyaç olduğu zamanlarda parçalanarak emilim sağlanır ve enerji olarak kullanılır.

Fakat sodyum bikarbonat ile yapılan bir zayıflama programında deri altında ki yani kilo dediğimiz kısımlara herhangi bir müdahale edilemez. Çünkü İngiliz karbonatı sadece vücudumuzda ki kan Ph değerini düzenler. Bu düzenleme sonucu kan içerisinde dolaşan yağlar kalp damar tıkanıklıklarına iyi gelmektedir. Yani İngiliz karbonatı zayıflatmaz. İngiliz karbonatı sadece kilonun sağlığa verdiği zararın biraz daha azaltılmasında görev yapar.

Eklemek isterim ki İngiliz karbonatı mide ve bağırsaklarda asidik dengeyi kurdukları için mide ve bağırsaklarda yağın parçalanmasını biraz arttırdığı için yeni oluşabilecek yağ deposunun ve kilo almanın bir nebze daha önüne geçecektir.

Goji Berry Faydaları ve Zayıflama Konumuzu da Okumanızı Tavsiye Ederiz.

İngiliz Karbonatı Zayıflatır mı

Bu konuyu yukarıda ki kısımda ayrıntılı bir biçimde anlattım. Bu kısımda da biraz daha sade şekilde anlatmak istiyorum.

 1. Kilo deri hücrelerinin altında depolanan yağ dokusundan dolayı oluşur.
 2. Yağ dokusunun bir kısmı yağ molekülleri olarak kanda serbest dolaşır.
 3. İngiliz karbonatı kandaki asit oranını dengelediği için kanda dolaşan yağ hücrelerinin parçalanmasına yardımcı olur.
 4. Deri altında ki yağ hücrelerine direk olarak etki etmez.
 5. Spor esnasında vücut enerjiye ihtiyaç duyduğundan deri altında ki yağları parçalamak üzere kana karıştırır.
 6. Kana karışan bu yağ molekülleri İngiliz karbonatının verdiği güçle yakılması kolaylaşır.
 7. Sonuç olarak İngiliz karbonatı spor yapan kişileri zayıflatır, yapmayan kişileri zayıflatmaz.

İngiliz Karbonatı Nasıl Kullanılır

Vücudumuz alkali bir yapıya sahiptir. Alkali yapının tersi asittir ve vücudumuz asidik bir yapıya dönerse vücudumuzda bozulmalar ve parçalanma meydana gelir. Midenin de en büyük görevi dışarıdan gelen besini parçalaması değil, alkali bir yapıya sokmasıdır. İngiliz karbonatı da vücudumuzda ki alkali yapıya destek veren bir maddedir. Fakat kana karışması için sıvı hale gelmesi önemlidir. Çünkü katı halde dengeleri çok fazla değiştirebilir. Bundan dolayı önerilen kullanım şekli bir bardak su ve bir çay kaşığı İngiliz karbonatı karıştırarak içmemiz.

İngiliz Karbonatı Fiyatı

Aslında çoğu kişi bilmese de İngiliz karbonatı dediğimiz şey aslında kabartma tozudur. Fakat kullanım açısından ayrı şekilde satılan İngiliz karbonatı 100 gramı 5 liradır. Bir çok marka ve ürün mevcuttur hepsi aynıdır en ucuzunu alabilirsiniz. Zaten fiyat olarak pahalı birşey değildir.

İngiliz Karbonatı Diyeti

İngiliz karbonatı ile zayıflamak için yapılması gerekenleri sırası ile yazalım. Fakat burada dikkat etmeniz gerek tek nokta spor olmasıdır. İngiliz karbonatı diyeti spor yapmayanlar için hiç bir işe yaramayacaktır.

 1. Gün boyu ne yerseniz yiyin yağlı yiyeceklerden uzak durun.
 2. Bitkisel ürünlere ürünlere yönelin ve kepekli ekmek yiyin.
 3. Günde en az yarım saat yürüyün ve vücudun yağları kullanması için bir zemin hazırlayın.
 4. Spordan sonra bir çay kaşığı İngiliz karbonatı ve bir bardak suyu karıştırın ve için.
 5. Bunu etkisini görene kullanın. Bir hafta sonunda yine kilo vermiyorsanız yediklerinizi dahada azaltın.

İngiliz Karbonatı Kullananlar

 • Dişlerim çok sararmıştı ve hatta plaklar oluşmaya başladı. Bu plaklardan kurtulmak için doktoruma gittim ve bana bunu eğer makine ile temizlersek tekrardan oluşabileceğini söyledi. İngiliz karbonatı kullanmamı söyledi ve her gün diş fırçasına az bir şey sürtüp fırçalıyorum. Gittikçe doğal beyazlığına dönüyor. Tavsiye ederim.
 • zayıflamak için kullandım ama hiç etkisini görmedim günlük su ile içiyordum fakat spor yapacak zamanım yok ondan etki etmedi. yararını başke şekillerde gördüm ama yemek sonra midemi rahatlatıyor ve ekşitmiyor
 • hazımsızlık için almıştım çok yararını gördüm tavsiye ederim
 • avrupada yaşıyorum burada çok yaygın birşey bazı kişiler artık alışkanlık haline getirmiş günlük suyla karıştırıp içiyorlar. bende başladım düzenli olarak kullanıyorum artık kışın daha az grip olduğumu farkettim hazımsızlık sorunu için çok iyi geldi belki başka şeylerede iyi geliyordur ama benim yaşadığım sorunlar bunlar

İngiliz Karbonatı Yan Etkileri

 • Kan ph dengesini sağladığını söylemiştik fakat bu hiper tansiyon veya yüksek basıncından müzdarip hastalar için gerçekten kötü bir durum olabilir. Bundan dolayı tansiyon hastaları öncelikle bu konuyu doktorlarına danışmalıdır. Doktorların belirlediği miktarlarda bir kullanım belirlenebilir.
 • Karaciğer hastalıkları olanlar için uzak durmalarını söyleyebiliriz. Kanbonatlı su tüketimi ödem oluşumu açısından da sakıncalı durumlar oluşturabilir. Yine doktor tavsiyesi ile kullanabilirsiniz.
 • Hamile bayanlar için kesinlikle kullanılmaması gerektir. Çünkü sizin dokularınız artık bir çok şeye hazırlıklı olabilir fakat karnınızda henüz dokularını tamamlamamış ve kan paylaşımı yaptığınız bebeğiniz için zararlı olabilir.
 • Reçeteli ilaçlar kullanan hastalar içinde aynı şekilde karbonatlı su kullanımı kesinlikle doktor tavsiyesi ile kullanılabilir. İlaçlar bazı kimyasal maddeler ile tepkime yaşayabilir. Tepkime sonucunda etkisini kaybedebilir, zararlı bir maddeye dönüşebilir.
 • Küçük yaştaki çocuklarında dokuları henüz oturmadığından ve gelişim aşamasında olduğundan karbonatlı suyun kullanılmaması gerekmektedir.
 • Sporcular açısından yukarıda yararlı dedik fakat karbonatlı su laktik asit etkisini azalttığında karbonatlı su yarışmaya katılan sporcularda doping özelliği taşımaktadır. Bundan dolayı kan tahlillerinde yasaklı madde olarak geçmektedir.
 • Yemek yedikten hemen sonra karbonatlı su içmek midenize zarar verir. Bundan dolayı en az 1 saat sonra içilmesi gerekmektedir.

 

YAZAR HAKKINDA

Sanalrisk Sanalrisk İnternet üzerinde araştırma ve öğrenme konusuna merak salmış bir yazarım. Yazmayı, öğrenmek ve öğretmek için yapıyorum. Yanıltıcı bilgilerden kaçınıyorum. Araştırarak ve kesin bilgiler paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:
izmir escort escort izmir izmir escort bayan bodrum escort

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Google+