• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
İnsanlar neden esner?

İnsanlar neden esner?

İnsan neden esner?

Neden esneriz?

İnsanların esneme nedenleri genelde yorgunluğa ve uykusuzluğa bağlıdır.Esneme hakkında pek çok teoriler üretilmektedir kandaki düşük oksijen seviyesi gösterilen nedenler arasında sayıldı.

Yapılan araştırmalara göre esneme bir çeşit beyini serinletmesi için yöntem olduğu söylendi.

Ekip çalışmada,deneklerin beyinlerinin ısındığı zamanlarda daha sık esnediğini gözlemlediklerini açıkladı. Esnemenin, vücudun diğer sistemleri yetersiz kaldığında, beyin sıcaklığını düzenlediği yönündeki teoriyi ispatlamak için araştırmacılar, insanların çevresinde birileri esneyince, hemen esnemeye başladıkları gerçeğinden hareket etti.

Esneme

Gönüllüler, gülen ya da esneyen insan görüntülerinin olduğu filmin oynatıldığı odaya alındı. Gözlemciler deneklerin ne sıklıkta esnediğini inceledi. Bazı deneklerden filmi izlerken burundan nefes almaları, daha sonra da alınlarına sıcak ya da serin tamponlar bastırmaları istendi. Beynin serinlemesini sağlayan alna buz konulması ve burundan nefes alınması sırasında, bulaşıcı esnemenin kesildiği görüldü.

YAZAR HAKKINDA

Sanalrisk Sanalrisk İnternet üzerinde araştırma ve öğrenme konusuna merak salmış bir yazarım. Yazmayı, öğrenmek ve öğretmek için yapıyorum. Yanıltıcı bilgilerden kaçınıyorum. Araştırarak ve kesin bilgiler paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. her insanın gün içerisinde yaptığı ve günün her saatinde istem dışı gelişebilen bir davranıştır.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Google+