• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
İş Güvenliği Uzmanı Başvuru Şartları

İş Güvenliği Uzmanı Başvuru Şartları

İş güvenliği uzmanı

İş güvenliği uzmanı olabilmek için üniversitelerin hangi bölümünden mezun olmak gerekir? İş güvenliği kurs ücretleri nekadar? Sorularınızın cevabı için makaleyi okuyunuz.

İş güvenliği uzmanı bir işyerinde oluşabilecek kazaları en aza indirmek için alanıcak önlemleri belirler ve güvenli bir ortam sağlamakla görevlendirilmiş bir ünvandır.

Türkiyede oluşan iş kazaları her geçen gün artıyor dikkatsizlik ve alına bilecek önlemleri almayan işverenleri denetlemk için çalışma bakanlığı bazı önlemler almaya karar verdi, bu önlemleri almak için görevlendirdiği iş güvenlik uzmanları tarafından sağlanacak iş güvenliği uzmanı olmak için belirli kademeleri geçmiş olmanız gerekiyor.

Türkiyede artık her işyerinde bir iş güvenliği uzmanı olmak zorunda yaklaşık 600 bin işletme 1 iş güvenlik uzmanı çalıştırmak zorunda. Yasa 14 temmuz 2014’te yürürlüğü girecek.

İş güvenliği uzmanı olmak için yapılması gerekilenler?

Öncelikle iş güvenlik uzmanı olmak için üniversitelerin bazı bölümlerinden mezun olmak gerekiyor:

  • Mühendislik
  • Mimarlık
  • Teknik öğretmenlik
  • Fen edebiyat faültelerinin fizik veya kimya bölümlerinden mezun olmak.

Bu bölümlerden mezun olanlar iş güvenliği uzmanlık kurslarında 180 saat uygulamalı ve 40 saat teorik eğitim aldıktan sonra milli eğitim bakanlığının düzenlemiş olduğu sınava katılıyor.

İş güvenliği sınavları yılda 2 defa yapılır bakanlığın personel yetersizliği kararı olursa bu sayı 3 te olabiliyor örneğin bu yıl 3 defa yapılacak.

İş güvenliği eğitimleri

İş güvenliği olmayan şirketlerin cezası nedir?

İşçilerin sağlığı için çıkarılan bu yasaya uymayan işverenler her ay için 5.390 TL ceza ödemesi gerekir.

İş güvenliği belge türleri

Belgeyi almaya hak kazananlara A,B,C diye sınıflandırma yapılıyor örneğin C belgesi olanlar az tehlikeli olan yerlere, B sınıfı olanlar az tehlikeli veya tehlikeli yerlere, A sınıfı belge sahibi olanlar bütün tehlikeli, riskli olan işyerlerinde görevlendirilir.

Bu belgeye sahip olanlar belgeyi aldığı tarihten itibaren 5 yılda bir tekrar kurs, eğitim alarak belgeyi yenilemesi gerekiyor.

İş güvenliği kurs ücretleri?

Kurs ücretleri bulunduğunuz ile göre değişir büyük şehirlerde daha pahalı oluyor, ortalama ücretler 1.000 – 1750 TL arasında değişiklik göstermektedir.

 

YAZAR HAKKINDA

Sanalrisk Sanalrisk İnternet üzerinde araştırma ve öğrenme konusuna merak salmış bir yazarım. Yazmayı, öğrenmek ve öğretmek için yapıyorum. Yanıltıcı bilgilerden kaçınıyorum. Araştırarak ve kesin bilgiler paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Google+