• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Kaldırımlara park etmek tarih oluyor

Kaldırımlara park etmek tarih oluyor

Otopark girişidir, park etmeyiniz” dönemi sona eriyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, park sıkıntısını çözmek için yeni bir uygulamaya imza atıyor.Uygulama ile birlikte yeni yerleşim yerlerinin altı otopark olarak değerlendirecek.

Bakanlık, bunun için bir yönetmelik hazırladı. Yönetmelik, yeni yapılacak alanlarda, yeni bir otopark düzenlemesini getiriyor.

Bundan böyle yeni yerleşim alanlarındaki park ve meydan altları mevcut ağaç dokusu, ağaçlandırma ve bitkilendirme çalışmalarına zarar vermeden otopark olarak değerlendirilecek.

Binaların Bodrum katlarında bulunan otoparklardan da yolların altında bulunan kamuya açık otoparklara geçiş verilecek.Uygulama daha çok kentsel dönüşüm kapsamında yeni kurulacak olan şehirlerde başlayacak.
Yönetmelikte görüntü ve çevre kirliliğinin önüne geçmek için de bir dizi önlem alınacak.
Bunun için yol, otopark, park, yaya bölgesi, kaldırım gibi yerler üzerine yerleştirilen her türlü eşya veya bina Türk Standartları Enstitüsü standardına uygun olacak.

Ayrıca belediyeler, binaların estetiği, rengi, çatı ve cephe kaplamasına kural koyabilme yetkisine sahip olacak.
Belediye meclislerinin karar alması durumunda binaların yöresel mimariye ve yöresel malzemeye göre inşa edilmesi zorunlu olabilecek.

YAZAR HAKKINDA

Sanalrisk Sanalrisk İnternet üzerinde araştırma ve öğrenme konusuna merak salmış bir yazarım. Yazmayı, öğrenmek ve öğretmek için yapıyorum. Yanıltıcı bilgilerden kaçınıyorum. Araştırarak ve kesin bilgiler paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Google+