• DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Kinoa Nedir

Kinoa Nedir

Oy Kullan

Kinoa Nedir , Kinoa ile Zayıflayanlar

Kinoa en çokta yağlarını duyduğumuz baklagiller gibi görünen fakat pancar ve ıspanağa daha yakın olan bir bitkidir. Kolombiya, Peru ve Şili’nin And Dağlarında yetiştirilen bu Kinoa bir çok hastalığa iyi gelmektedir. And Dağlarında 3000, 4000 yıldır üretimi yapılıyor ve yöredeki insanlar şifalı bitki olarak kullanıyor. İçeriğinde bol miktarda demir, kalsiyum ve fosfor içermektedir. Ülkemizde kinoa ile zayıflama konusuna çok fazla ilgi olduğunu gördük. Bu konuya ayrıca yazının devamında yer vereceğiz.

Kinoa Faydaları

İnsan vücudu yapısı genel olarak kendisine ihtiyaç duyduğu her şeyi üretebiliyor. Vücudumuz toplamda 20 tane aminoasite ihtiyaç duymaktadır. Fakat insan vücudu bu 20 aminoasitten 9 tanesi üretemez. Kinoa tohumu ise üretilmeyen tüm aminoasitleri kendi bünyesinde bulundurur. Böyle faydalı bir bitkiyi duyanlar ise kinoa nedir, kino faydaları ve kinoa ile zayıflama konularını aratıyorlar.

1 – Besin Kaynağı Yüksek Bir Yiyecek

Kinoa, yenilebilir tohumlar için üretilen bir tahıl ürünüdür. Her ne kadar tahıl tanesi desekte teknik olarak bir tahıl değildir, yalancı tahıldır. Aslında ıspanak gibi bir bitki olacakken biz onun sadece tohumunu tüketmeyi tercih ediyoruz. . Kinoa, bize İnca imparatorluğundan günümüze bir miras olarak kaldı. Bütün tahılların annesi demişler ve kutsal tohum olarak adlandırılmış. Daha bir kaç yıl öncesinde trend bir besin kaynağı olmuştur, ondan önce sadece Güney Amerika halkı tüketiyordu. Artık günümüzde süpermarketlerde, doğal yaşam mağazalarında ve sitelerinde, zayıflama sitelerinde ve ürünlerinde bolca karşılaştığımız bir ürün haline geldi. Farklı olarak 3 türü vardır; kırmızı, beyaz ve siyah renkler.

kinoa tohumları görünümü

Bir bardak kinoa tohumunda yani 185 gram pişmiş kinoa tohumunda aşağıdaki maddeler bulunur:

 1. Protein: 8 gram.
 2. Lif: 5 gram.
 3. Manganez: toplam kütlenin% 58’i.
 4. Magnezyum: toplam kütlenin% 30’u.
 5. Fosfor: toplam kütlenin% 28’i.
 6. Folate: toplam kütlenin% 19’u.
 7. Bakır: toplam kütlenin% 18’i.
 8. Demir: toplam kütlenin% 15’i.
 9. Çinko: toplam kütlenin% 13’u.
 10. Potasyum: toplam kütlenin% 9’u.
 11. B1, B2 ve B6 vitaminleri için toplam kütlenin % 10’undan fazlası.
 12. Az miktarda kalsiyum, B3 ve E vitamini.

İçerisinde bulunan 39 gram karbonhidrat ve 4 gram yağ sizin vücudunuza 222 kalori verir. Yanında ekstra çok azda olsa omega-3 gelir.

Kinoa glutensiz bir besindir ve tamamen doğal şekilde üretilir. Teknik olarak bir tane bile olsa kinoa tohumu olarak geçer.

NASA’da ki bilim adamlarıda son zamanlarda kinoa ile ilgilenmeye başladılar. Uzayda yetiştirilebilecek bir ürün olup olmadığını araştırıyorlar. Çünkü besin miktarı boyutuna göre çok yüksek

2013 yılı Birleşmiş Milletler tarafından Kinoa yılı olarak adlandırılmıştır. Çünkü verdiği besin ve içeriği bakımından çok dikkat çekici bir besindir. Tüm dünyaya bu ürünü duyurmak istediler.

İşin aslına dönersek Kinoa Tohumları sağlıklı beslenmek isteyen ve yeterince besleyici bir ürün arıyorsa kinoa mükemmel bir besindir.

2 – Kinoa Çok Yararlı Bileşenlerden Oluşur

Doğal bitkilerin içerisinde görüğümüz bir çok yararlı madde bulunur, lakin kinoa içerisinde ki maddeler hepsinin önüne geçmeye yetiyor.

kinoa yığını

İçerisinde ki bileşenler arasında vücudumuzun her türlü yapı taşında destekleyici rol oynayan maddeler var.

Adını daha önce hiç duymadığımız bir antioksidan olan flavonoidler, vücudumuzda kan dolaşımı, sindirim ve savunma sistemlerimizde çok önemli rol oynuyor. Bu çok önemli antioksidan kinoada çok fazla miktarda bulunuyor.

Hatta antioksidan içeriği yüksek olan kızılcık gibi bitkilerden çok daha kuvvetli antioksidan kaynağıdır.

Sadece bizim için yararlı besin değildir tabi ki. Hayvanlar içinde çok yararlı bir besin olduğu görülmüştür. Hayvanlara anti-enfeksiyon, anti-kanser ilaçları yapılırken kinoa kullanılmış.

Eğer diyetinize kinoayı dahil ederseniz zaten bir çok besini almış olacaksınız. Diyet sırasında ki besin eksikliği ve yorgunluk problemlerine çözüm olacak.

3 – Yüksek Miktarda Lif Bulundurur

kırmızı kinoa

Kinoa faydaları arasına lif değerinin yüksek olmasını da ekleyebiliriz.

Bir araştırmaya göre 4 grup kinoa çeşidi incelenmiş. 100 gram kinoa tohumunda 11 ile 16 gram lif bulunduğu tespit edilmiştir.

Araştırmaya göre bir bardak kinoa tohumunda 17-27 gram arası lif bulunuyor. Bu değer bir çok tahıla bakarsak neredeyse iki katıdır. Ayrıca haşlanmış kinoa tohumu daha fazla lif bulundurur. Çünkü daha fazla su emen tahıllar daha fazla lif oranına sahip olurlar.

Fakat kinoa içerisinde ki çok lifler çözünemediği için etkisi düşmektedir. Çünkü çözünemeyen lifler vücudumuzda hiç bir etki göstermez. Yinede bir bardak kinoa tohumunda 2.5 gram çözünebilen lif bulunmaktadır. Bu rakam bile diğer tahıllardan daha iyidir.

Çözünür lifin vücudumuzda kolesterolü düzenleyeceği, kan basıncını düzenleyeceği ve kilo kaybını önleyeceği araştırmalar sonucunda sabittir.

Bir bardak kinoa tohumu 17-27 gram lif bulundurmaktadır. Bu değer çoğu tahılda yarısıdır. Bundan dolayı lif değeri yüksek bir bir bitkidir.

4 – Glutensiz Besinler Arasında En İyilerden

kadınlar kinoa yemeli

Geçmiş yıllardan Amerikada yaşayan insanlar arasında yapılan bir ankete göre insanların üçte biri glutensiz besinleri tercih ediyor.

Glutensiz besinlerle yapılan bir diyet doğal olarak glutensiz besinlerle yapıldığı için kinoa tohumu çok sağlıklı bir tercihtir.

İnsanlar glutensiz gıdalar yerine rafine yani yapay yiyecekleri tercih ettiğinde vücudumuzda bir çok problemle karşılaşabiliyoruz.

Kinoa tohumu gluten içeren yiyeceklere göre çok sağlıklı bir besindir. Fakat gluten içermeyen abur cubur olmadığı için hala insanlar arasında kötü bir tercih olarak sayılıyor.

Araştırmacılara göre glutensiz ekmek ve makarna ile yapılan yiyecekleri yiyerek diyet yapmak isteyenlere kinoa tohumu ile yapılan diyetler daha iyidir.

Araştırmalar rafine edilerek gluten oranı yok edilmiş patates, pirinç, buğday gibi besinleri yemek yerine kinoa ile rafine olmamış bir diyet yapmak size ekstra olarak antioksidan getireceği için çok daha önemlidir.

Kinoa diğer glutensiz rafine yiyeceklere göre refine işlemi yapılmadan doğal olarak gluten bulundurmaz. Bundan dolayı besin değerleri yüksektir ve antioksidan içerir.

5 – Yüksek Protein ve Eksik Tüm Aminoasitleri İçerir

kinoa faydaları

Prtein vücudumuzda aminoasitler ile üretilir. Fakat protein üretmek için temel olan 9 aminoasiti vücudumuzda üretemiyoruz. Bunları dışarıdan almaya mahkumuz.

Eğer bir gıdada bütün aminoasitler mevcutsa o besin mükemmel bir protein kaynağı olarak görülür.

Bir çok bitkide sorun olarak lisin gibi önemli aminoasitler mevcut değildir.

Ayrıca kinoa yağı bu bitkiler arasında bir istisnadır. Çünkü vücudumuz için tüm gerekli aminoasitleri barındırır. Bundan dolayı mükemmel bir protein kaynağıdır. Hem tüm aminoasitlere sahiptir hemde çoğundan daha fazla bulundurur.

Bardak başına 8 gram kaliteli protein bulundurur. Bundan dolayı vejeteryanlar ve et yememesi gereken insanlar için mükemmel bir besin kaynağıdır.

Kinoa içerisinde eksiksiz tüm aminoasitleri bulundurur. Bundan dolayı çok iyi bir protein kaynağıdır. Et yemeyenler için protein desteği için en iyi kaynaktır.

6 – Kan Şekerini Düzenler

kinoa tohumları sağlığı seviyor

Gıdaların kan düzeyini ne kadar çabuk düzenleyeceğinin değerine Glisemik İndex denir.

Glisemik indexi yüksek bir gıda kilo almayı arttırır ve ayrıca obeziteyi tetikleyen besinler arasına girer.

Ayrıca bu gıdalar diyabet ve kalp rahatsızlığına sebep olan çok fazla kronik hastalığın sebebi olarak gösteriliyor.

Kinoanın glisemik indexi 53 ve düşük bir değerdir.

Fakat karbonhidratlar da glisemik index fazla olduğu için diyet için iyi bir tercih değildir.

Kinoa glisemik indexi düşük bir yiyecektir. Fakat karbonhidratlar da hala çok yüksek olduğu biliyor ve bundan dolayı tercih edilmez.

7 – Magnezyum ve Demir İçerir

Yeni tür diyetlerde insanların zayıflama sırasında bir çok önemli maddeden de geri kaldıkları görülmektedir.

Bu maddeler arasında özellikle magnezyum, potasyum ve kadınlar için daha çok demir eksikliğidir.

Müjdeli bir haber verelim diyet sırasında alınamayan 4 eksik madde kinoa tohumunda mevcuttur.

Kötü tarafı ise bu mineralleri kendine bağlayarak emilimini azaltan fitik asit adı verilen bir asit içermektedir.

Fitik asidin etkisini düşürmek için kinoa tohumunu kaynatırsanız, mineraller suya geçecektir ve fitik asidin etkisini azaltacaksınız.

Kinoa tohumu ayrıca oksalatlar içermektedir ve kalsiyum emilimini azaltan maddelerdir. Bundan dolayı böbrek taşı sorunu ortaya çıkarabilmektedir. Eğer kinoa kullanıyorsanız bol su içmeniz tavsiye edilir.

8 – Metabolizmayı Kuvvetlendirir

kino bir tahıl değil

Yaralı besinler arasında eğer bir kıyaslama yaparsak metabolizmayı genel olarak kuvvetlendiren en iyi besinlerden biriside şüphesiz kinoadır.

Metabolizmaya etkisi daha ayrıntılı çalışmalarla ispatlanması gerek ama ben iki araştırmayı sizin için buldum.

İnsan vücudu glutensiz yiyecekler yediğinde yani kinoa yediğinde kan şekeri ve kan değerleri normal düzeye gelme eğilimi yaşıyor.

Bir fare üzerinde yapılan deneyde ise fruktoz değerlerini normal seviyelere getirdiği görülmüştür.

9 – Bol Miktarda Antioksidan İçerir

kahvaltıda kinoa

Kinoa tohumları içerisinde yüksek miktarda antioksidan içermektedir.

Antioksidanlar, kanımızda ve vücudumuzda dolaşan serbest radikalleri nötralize ederek yaşlanmayı önlediği gibi bir çok hastalığa da derman oluyor.

10 tahıl arasında yapılan bir araştırmaya göre en çok antioksidan içeren tahıl kinoa tohumu olduğu görülmüştür.

 

Fakat kinoa tohumu filiz halinde iken yüzde 28 daha az antioksidan içerir.

10 – Kilo Vermeye Yardımcı Olur

kinoa ile zayıfla

Kilo vermek için biz yağ yakmalıyız ve daha az kalori almalıyız.

Gıdaların kilo verme olayına iki türlü etkisi vardır. Bazıları kalori alımı düşürür bazıları ise iştah kesici özelliği ile kilo vermeye yardımcıdır.

İlginçtir kinoa tohumu bu iki özelliğe de sahiptir.

Kinoa içerisinde ki yüksek protein içeriği ile ihtiyacımız olan kaloriyi yağ almadan karşılarız.

İçerisinde ki yüksek lif miktarı ile daha az kalori aldığımız gibi iştah kesici özelliği ile daha az yememize sebep olur.

Kinoanın glisemik indexi düşük olması kilo verme adına diğer bir özelliğidir. Fakat diğer yiyecekleri iyi seçmek lazım.

Buna rağmen kinoa tohumunun kilo kaybına etkisini araştıran bir çalışma olmamıştır. Fakat diğer araştırmalar bunu destekliyor.

11 – Diyet Yiyecekleri Olarak Kullanılabilir

kinoa salatası

Bu madde sağlıkla ilgili değildir fakat çok önemli bir meseledir.

Her yiyecek kinoa kadar diyete kolay giremiyor.

Kinoa tohumu lezzetlidir ve kokusu güzeldir.

Kinoa türüne bağlı olarak ıslak ve kuru olması lezzetini değiştirebilir. Kurutulmuş kinoa tohumu daha lezzetlidir.

Sizin için çoğu kinoa markası kurutulmuş tohumları satışa sunar.

Satın alınması hem fiyat hemde bulunması açısından kolay bir besindir.

Kısa bir sürede hazır olan bir yiyecektir.

 • Bir kaseye 2 bardak sıcak su koyun
 • Bir fincan kinoa yağını ekleyin ve tuz ekleyin.
 • 15 – 20 dakikaya hazır hale gelecektir.
 • afiyet olsun.

15 20 dakikanın sonunda kinoa tohumların suyun çoğunu çekmiş olacaktır. Dolgun ve lezzetli bir hali olacak.

Bonus : Yoğurt Kürü ile Zayıflama

Lütfen Yorum Yapın

YAZAR HAKKINDA

Sanalrisk Sanalrisk İnternet üzerinde araştırma ve öğrenme konusuna merak salmış bir yazarım. Yazmayı, öğrenmek ve öğretmek için yapıyorum. Yanıltıcı bilgilerden kaçınıyorum. Araştırarak ve kesin bilgiler paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:
izmir escort escort izmir izmir escort bayan bodrum escort

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Google+