• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Kuymak Nasıl Yapılır? Kuymak tarifi (Muhlama)

Kuymak Nasıl Yapılır? Kuymak tarifi (Muhlama)

Kuymak – Muhlama – Mıhlama nasıl yapılır?

Merhabalar yöresel yemeklerde yapmasını az bilen ama efsane olmuş bazı yemekler vardır bunların birtanesi muhlamadır. Muhlama adını farklı bilenler var yani farklı adlar kullananda var örneğin bazıları mıhlama, kuymak, muhlama adları kullanılmaktadır.

Efsaneleşmiş karadeniz bölgesinin meşhur yemeğini sizlerde evinizde yapmak istermisiniz bunun için doğru yerdesiniz kuymak tarifi hakkında bilgiler vereceğiz ve kuymak nasıl yapılır resimler ve anlatımlarla değerli okurlarmızla paylaşacağız.

Karadeniz bölgelerine yolu düşen herkesin bir defa bu yemeği tadmalarını öneriyoruz.

Kuymak (Mıhlama, Muhlama) Tarifi

Kuymak yapımına başlamadan önce hazırlamanız gereken malzemeler.

  • 200gr. tereyağı
  • 2 su bardağı mısır unu
  • 3 su bardağı su
  • Yarım kg. telli peynir ya da eritme peynir ya da yayla peyniri (beyaz peynir,lor, ezine gibi peynirleri kullanmanız tavsiye edilmez.)

Telli peynir kullananlar resimde gösterildiği gibi peynirleri bir birinden ayırarak küçülte bilirsiniz.

Kuymak yapımı 1

200 gr. tereyağını bir tavanın içine atın sıvı haline gelince içine mısır ununu koyarak karıştıralım yaklaşık 8-9 dakika bu işlemi yapınız mısır unu rengi tereyağı rengini alıcaktır.

Kuymak yapımı 2

Mısır ununu 8-9 dakika kavurduktan sonra üzerine 3 bardak suyu dökünüz ve yavaş yavaş karıştırmaya devam ediniz karıştırma işlemini sürekli yapmanız gerekmektedir fokurdayana kadar devam ediyoruz.

Kuymak yapımı 3

Hazırlamış olduğunuz peynirleri elinizle yavaş yavaş içine atın ve karıştırmaya devam edin peynirleriniz eriyene kadar devam ediyoruz.

Kuymak yapımı 4

Peynirler eridikten sonra ocağın altını kapatınız ve 5-6 dakika bekleyiniz artık kuymak servis edilmeye hazır bir hale geldi herkese afiyet olsun..

Kuymak yapımı 5

Karadeniz bölgesine gelipte bu tadı almayan pişman olur mutlaka denemelisiniz ayrıca bunun yanı sıra farklı karadeniz yöresel yemeklerinide deneye bilirsiniz.

YAZAR HAKKINDA

Sanalrisk Sanalrisk İnternet üzerinde araştırma ve öğrenme konusuna merak salmış bir yazarım. Yazmayı, öğrenmek ve öğretmek için yapıyorum. Yanıltıcı bilgilerden kaçınıyorum. Araştırarak ve kesin bilgiler paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Google+