• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Menepoz nedir hangi yaş gruplarında görülür?

Menepoz nedir hangi yaş gruplarında görülür?

Menopoz nedir?

Menepoz adet kanamalarının kesilmesi demekitr. Aslında o bir andır, noktadır heray düzenli olarak olan kanamaların bir noktada kesilmesidir.

Menepozda heray gerçekleşen yumurtalam hadisesi olmamaktadır. Normalde kadınlarda heray bir yumurta seçilir büyür, gelişir ve atılır yumurtalıktan bu hadiseye biz yumurtlama diyoruz. Menepozla beraber o yumurtlama hadisesi biter yumurtalıkta yumurtlama tamamen durur ve yumurtlama hadisesi artık olmaz. O yumurtlamaya cevabende rahim kanaması olmaz dolayısıyla yumurtlama olmayınca gebelik olmuycaktır yine yumurta östrojen üretmediği için vucutta östrojen eksikliğine bağlı bazı şikayetler ortaya çıkıcaktır.

Menepoz hangi yaşlarda görülen bir rahatsızlıktır?

Menopoz  türkiyede tam net olmasada  istatistikler olmamasıyla birlikte ortalama menepoz yaşının 48 olduğu söyleniyor amerikada yaş ortalaması genelde 52 yaş çivarındadır, 45 yaşın altında olmasına erken menepoz denir.

Bir bayan neden erken menepoza girer?

Bunun çeşitli sebepleri olabilir tam kesin kanıtlar olmamakla birlikte, annesi erken menepoza giren bayanlar biraz daha erken menepoza girerler bu bizim klinik deneyleriyle ortaya konulan birşeydir.Ailesinde erken menepoza giren bayanlarda özellikle anne erken menepoza girdiyse o kişide erken menepoza girebilir.

Bunların dışında kesin kanıtı olan tekşey sigara menepoz yaşını bir birbuçuk yıl kadar geriye çeker. Sigaranın birçok zararı olduğu gibi kadına ekstradan bazı zararları vardır buda menepoz yaşını geri çekmektir.

Beslenme yetersizliği olanlar ve vejeteryanlar birazdaha erken menepoza girmektedir.

erken menepoz

YAZAR HAKKINDA

Sanalrisk Sanalrisk İnternet üzerinde araştırma ve öğrenme konusuna merak salmış bir yazarım. Yazmayı, öğrenmek ve öğretmek için yapıyorum. Yanıltıcı bilgilerden kaçınıyorum. Araştırarak ve kesin bilgiler paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Google+