• DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Resmi Nikah İşlemleri

Resmi Nikah İşlemleri

Nikah işlemleri için gerekli evraklar

Gelin ve damat adayları için evlilik öncesi yapılması gerekilenler nikah evrakları hakkında bilgiler.

Evlilik öncesi nikah için hazırlamanız gereken evraklar başvurular hakkında bilgi vereceğiz.

Adım adım nikah işlemleri

 1. Nüfus cüzdanı aslı ve foto kopisi (Resimli ve kimliğinizin kullanılabilir tarihi geçmemiş olması gerekir.)
 2. Gelin yada dağmatın oturduğu yeri belgeleyen nüfus müdürlüğünden alınmış yerleşim belgesi ikametgah ( her çift oturduğu il yada ilçeden bu işlemi yapabilirler ikamet gahı olmayanlar oturdukları yere en yakın belediye evlendirme dairesinden izin belgesi alarak nikah dairesine başvuru yapabilirler.  )
 3. Altı adet vesikalık fotoğraf (foto kopi kabul edilmez.)
 4. Yaşı tutmayanlar yani 16 yaşından doldurmuş 17 sinden gün alan adaylar aile mahkemesinden izin belgesi 18 yaşından gün alan adaylar ise noterden alınmış anne ve baba muvafakatnamesi alarak evlene bilirler (Anne veya babadan biri vefaat etmiş veya ayrılmış ise velayet nüfus kaydı ile belgelenecektir)
 5. Gelin ve damat adaylarının daha önceki medeni halini gösteren nüfus kayıt örnekleri ve fotokopileri.
 6. Boşanmanın kesinleşmesinden itibaren 300 günü dolmayan bayanların Aile Mahkemesi’nden iddet müddeti kararı almaları zorunludur.
 7. Daha önce evlenme, boşanma veya ölüm varsa nüfus cüzdanlarına işlenmiş son medeni halleri.
 8. Yabancı uyruklu ise Pasaportun Noter tastikli tercümesi. İstanbul’daki konsolosluğundan alınacak bekarlık belgesi. İstanbul Vilayet Hukuk İşleri Bürosundan onaylatılıp 3 adet fotokopi çekilecek. İstanbul’da konsolosluğu yoksa Ankara’da ki Büyükelçiliklerinden alınacak bekarlık belgesi Dışişleri Bakanlığına onaylatılması gereklidir.
 9. Vize yada pasaport süresi bitmiş olanlar nikah işlemlerine başvuru yapamazlar.
 10. Sağlık ile ilgili işlemler; sağlık raporları ve fotokopileri.Hükümet Tabipliği, Sağlık ocakları, Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlama Merkezlerinden alınacaktır.(sağlık raporundaki gerekli testler:HIV-ELISA, HBSAC-SARILIK, VDRL-SİFİLİS VE AKCİĞER RÖNTGENİ)
 11. Müracaat işlemleri sabah 08.30-11.30 saatleri arasında olup çiftlerin işlemlere beraber gelmeleri gerekmektedir.
 12. İşlemler esnasında kullanılan kalem siyah pilot kalem yada mavi tükenmez kalem olmalıdır.
 13. Mal ayrılığı talebi olanlar, noterden işlem yaptırmış oldukları MAL AYRILIĞI SÖZLEŞMESİNİ müracaat işlemi sırasında yanlarında getireceklerdir.( 1 asıl,1 fotokopi)
 14. Kızlık soyadını kullanmak isteyenler müracaat işlemi esnasında kayıt masasından temin edecekleri soyadı dilekçesini doldurmak zorundadırlar.
 15. Müracaat evrakları işleme alındığı tarihten itibaren 6 ay süre ile geçerlidir.
 16. İki adet posta pulu.

İşlemler bukadar nikah tarihinizi özel bir tarihte olmak istiyorsanız bu işlem için erken başvuruda bulunmanız önerilir.

Evlenicek çiftlerimize ömür boyu mutluluklar dileriz.

YAZAR HAKKINDA

Sanalrisk Sanalrisk İnternet üzerinde araştırma ve öğrenme konusuna merak salmış bir yazarım. Yazmayı, öğrenmek ve öğretmek için yapıyorum. Yanıltıcı bilgilerden kaçınıyorum. Araştırarak ve kesin bilgiler paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Google+