• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Saç kıran nasıl tedavi edilir?

Saç kıran nasıl tedavi edilir?

Saç kıran tedavi yöntemleri

Saç mantarının tedavisi (saç kıran)oral antifungal dediğimiz yani ağızdan alınan mantar haplarıyla olabilmektedir.

Krem ve spreyler malesef etkisizdir,mantar hapları 6 hafta süreyle hatta bazen 1-2 ay sürüyle düzenli olarak kullanılması gerekmektedir.

Saç kıran tedavisinde  önerilen şampuanlar ve tedavi için teknikler.

  • Oral anti fungal haplarının kullanılması
  • Selenyum sülfit ve tekekenazol içeren şampuanların kullanılması

Bu şampuanların  2 günde bir kullanılması önerilmektedir, bu şampuanların etkili ola bilmesi için şampuanın 5 dakika saçlı deride bekletilmesi ve daha sonra durulanması gerekmektedir.

Saçlı deri mantarında bulaşma çok önemlidir hasta tedavi olduktan sonra evde asemptomatik taşıyıcı dediğimiz yani belirtiler vemeyen taşıyıcılar buluna bilir bunlar ve bunlardan tekrar mantar bulaşa bilir.Bu yüzden evde gizli taşıyıcılarında, mesela bu şampuanları kullanarak evde herkesin mantardan (saçkıran) bir şekilde kurtulması mantıkli bir yaklaşımdır, bu arada evde kullandığınız tarak, fırça gibi kişisel eşyalarında 1/10 oranında sulandırılmış çamaşır suyuyla dezenfekte edilmeside önem taşımaktadır. Böylelikle bulaşma mümkün olduğunca aza inmektedir ve tedavinin başarısıda daha çok yükselecektir.

Saçlı derisi mantarında (saç kıran) tedavinin etkinliğini azaltan şey nükslerin olması; yani bu nükslerle tekrar bulaşmanın tekrar olmasıyla meydana gelmektedir.

Bulaşlarda en büyük faktör kişisel eşyaların ortak kullanılması, havluların ortak kullanılması bulaşları arttırmaktadır.

Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı
Doç. Dr. Emek Kocatürk Göncü

YAZAR HAKKINDA

Sanalrisk Sanalrisk İnternet üzerinde araştırma ve öğrenme konusuna merak salmış bir yazarım. Yazmayı, öğrenmek ve öğretmek için yapıyorum. Yanıltıcı bilgilerden kaçınıyorum. Araştırarak ve kesin bilgiler paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Google+