• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Samsung, Apple’yi geride bıraktı.

Samsung, Apple’yi geride bıraktı.

Samsung, Apple’yi geride bıraktı.

Teknoloji devleri yaptığı projelerle rekabeti devam ediyor samsung apple’yi geride bıraktı.

Galaxy S serisi akıllı telefonlarıyla 2010 yılında başarılı bir çıkış yakalayan Samsung, güçlü rakibi Apple ile arayı iyice açmaya başladı.

Samsung akıllı telefon piyasasında Galaxy S cihazı ile giriş yaptığında, Apple sektörü tek elinde bulunduruyordu.

Akıllı telefon piyasasının yüzde 15, 7’sine sahip olan Apple, bu piyasada Samsung’a şans tanımadı. 2010 yılında akıllı telefon piyasasının 4,3’üne sahip olan Samsung, 3 yıl içerisinde inanılmaz bir başarı kaydetti.

Şuan 2010 yılının ilk çeyreğine göre yüzde 31,7 başarısıyla ivmesini 7 kat yükselten Samsung, başarılı ilerleyiş kaydederken, Apple‘da durumlar tam tersi olmaya başladı.

Apple’ın akıllı telefon piyasasındaki oranı giderek düşmeye başlarken, 2013 yılının ilk çeyreğinde bu oranın 14,2 olduğu öğrenildi.

Başarılı cihazlarla karşımıza çıksa da, Samsung‘un hızını yakalayamayan Apple, şimdiki umutlarını ise bir hafta sonra tanıtacağı iPhone 5S modeline bağladı.

Apple, üst düzey akıllı telefonlarıyla sadece belirli kitlelere hitap etti. Samsung’un satış stratejisi ise tamamen farklıydı.

Üst düzey cihazlarıyla dikkat çekerken, bunların Mini modelleriyle de diğer kesimlere hitap eden, her sınıftan kullanıcının akıllı telefon sahibi olmasına olanak sağlayan Samsung, 3 yıl içerisinde bu piyasanın lideri olmayı da başardı.

Samsung’un başarı sırrını çözen Apple da ona benzer bir strateji için kolları sıvadı. 10 Eylül’de iPhone 5C adını verdiği düşük ücretli ekonomik iPhone modelini satışa sunacak olan Apple, şimdiki umutlarını ise buna bağladı.

Apple iPhone 5S ve iPhone 5C ile ne derece başarı yakalar bilinmez, ancak Samsung’un yılların liderini koltuğundan ettiği açıkça ortada gözüküyor.

YAZAR HAKKINDA

Sanalrisk Sanalrisk İnternet üzerinde araştırma ve öğrenme konusuna merak salmış bir yazarım. Yazmayı, öğrenmek ve öğretmek için yapıyorum. Yanıltıcı bilgilerden kaçınıyorum. Araştırarak ve kesin bilgiler paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Google+