• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Topkapı Sarayı Tarihi ve Ulaşım

Topkapı Sarayı Tarihi ve Ulaşım

Topkapı sarayı

Topkapı sarayı istanbulun en çok gezilen turistik yerlerinden birisi olduğunu biliyormuydunuz. İşte topkapı sarayı hakkında bilmedikleriniz ve tarihi bilgileri.

Topkapı sarayı Belgesel (Topkapı sarayı tarihi bilgileri)

Topkapı sarayıTürkiyenin en büyük dünyanın sayılı şehirlerinden birisi olan istanbul tarihi yapıtları ve güzellikleriyle her yıl binlerce turist akınına uğruyor. Bu büyüleyici şehir şahirlerin mısralarına, müzisyenlerin notalarına, ressamların fırcalarına konu olmuştur. Hala istanbulu gezmediyseniz size topkapı sarayı hakkında kısa özet şeklinde bilgiler vereceğiz.

Belgeselimizin konusu olan topkapı sarayı istanbulun yedi tepesinden birisini süslemektedir.Topkapı sarayı 1853 yılında görevini dolma bahçe sarayına bırakanakadar yaklaşık 400 yıl osmanlı devletinin idari merkezi olması ve dünya siyaseti bakımından büyük önem taşımaktadır.

İstanbulun en güzel köşelerinden birini süsleyen topkapı sarayının kapladığı alan 700 dönümü aşar binalar 80 dönümlük bir alanı kaplarken bahçeler, avlular geri kalan kısmı doldurmaktadır. Topkapı sarayı tek parça bir bina olmadığı gibi yapıların hepsi bir döneme ayit değildir, zamana ve ihtiyaca göre çeşitli ilaveler olmuş enson mecitiye köşkü yapılmıştır. smanlı saltanatının 1922’den sonra kaldırılmasında topkapı sarayı 3 nisan 1924’de Mustafa Kemal Atatürk’ün emriyle müzeye dönüştürülmüştür.

Topkapı sarayı ziyaret günleri ve ulaşım:

Topkapı sarayı salı günleri hariç haftanın her günü ziyarete açıktır.

Ziyaret Gün ve Saatleri: Salı günleri dışında her gün 09.00-17.00 saatlerinde açıktır.
Giriş ücretleri: Tam 10TL,öğrenci ücretsizdir. Her ayın ilk Salı günü halk günüdür.

Not: Harem Dairesi ayrı biletle 09.30-15.30 saatlerinde gruplar halinde gezilebilir.

Adres
Topkapı Sarayı Eminönü / İstanbul

Telefon
0212-512-04-80

Topkapı Sarayı’na en kolay ulaşım Eminönü’ndendir. Kadıköy, Üsküdar gibi ilçelerimizden deniz yoluyla Eminönü’ne gidilebilmektedir. Eminönü’nden tramvayla Sultanahmet’e, oradan da yürüme mesafesiyle Topkapı Sarayı’na ulaşabilirsiniz.-Yol üzerinde Sultanahmet Camii bulunmakta ve biraz ilerisinde Ayasofya Camii’nin önünden geçecek sonra kıvrılarak devam eden yolda Bab-ı Hümayun girişine ulaşacaksınız. Burası Topkapı Sarayı’nın girişidir. Aynı zamanda yine Taksim’den T4 numaralı otobüsle, Zeytinburnu gibi Kabataş tramvaylarının geçtiği ilçelerimizden de buralardaki tramvayla Sultanahmet’e ulaşabilmek mümkündür.

Topkapı sarayı resimler

YAZAR HAKKINDA

Sanalrisk Sanalrisk İnternet üzerinde araştırma ve öğrenme konusuna merak salmış bir yazarım. Yazmayı, öğrenmek ve öğretmek için yapıyorum. Yanıltıcı bilgilerden kaçınıyorum. Araştırarak ve kesin bilgiler paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Google+