• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Uçağı ilk kim buldu ? İlk uçuş

Uçağı ilk kim buldu ? İlk uçuş

İlk uçak kim tarafından ve nezaman bulundu?

Dünyanın en büyük buluşlarından ve insanlar için paha biçilemez yararları olan uçak nasıl bulundu merak edenler için bazı konulara değineceğiz.

İlk uçak nezaman ve kim tarafından bulundu? İlk uçuş nezaman gerçekleşti? Merak ettikleriniz ve uçak hakkında bilinmeyenleri anlatacağız.

Wright kardeşler teknolojinin en büyük icadını yaparak ünlü kardeşler olarak tanınmaktaydılar. Wilbur Wright 1967 ylında doğmuştur ve 1912 yılında ölmüştür. Kardeşide Orville Wright 1871 yılında doğmuş 1948 yılında ölmüştür.

Uçağın ilk bulunuşu hakkında bir çok yazılar yazılmaktadır ama tarihi araştırmalar sonucu wright kardeş ilk keşfi yapmış ve ilk uçağın icadını gerçekleştirdiği söylenmektedir.

Wright kardeşler kuşların nasıl uçtukları hakkında bazı araştırmalar yapmıştır yapmış oldukları detaylı araştırma sonucu kuşların uçuş sistemine benzer bir sistemin nasıl yapıla bileceği hakkında bilgiler edinmeye başladılar aslında wright kardeşler umutsuzluk içindeydiler kuşlar gibi kanat çırpan bir sistem olmayacağını bir uçağın kanatlarının sabit olması gerektiğinin düşüncesi umutsuzluk veriyordu ama bunu bir gün başaracaklarını inancıyla araştırmalarına devam ettiler.

Araştırmalar sonucu yapmış oldukları yüzlerce deney sonucu bilimsel bir deney yapacak kadar ilerlediler.

Wright kardeşlerin 17 Aralık 1903′te North Carolina’da Orville’in kontrolünde havalanan ilk uçağı aerodinamik ses teorisine bağlı kalınarak yapılmıştı.
Bu uçak iki pervaneliydi. Pilotla birlikte ağırlığı 335 kg.dı. Bu uçuşun beş tane görgü şahidi vardır. Orville birinci denemede 12 saniye uçtu. Ve sadece 37 metre mesafe katetti. O günkü son denemesinde ise, bu süre 59 saniyeye çıkmıştı ve 280 metrelik bir mesafeye uçmuştu. Daha sonra uçaklarını geliştirdiler ve 1904 yılında uçağa havada dönüşler yaptırarak, geri dönmek suretiyle kalktıkları noktaya inmeyi başardılar.

Uçuş denemelerinin ardından yoğun rüzgarlı havalarda kuşların kanatlarını nasıl büktüklerini ve nasıl dengede durduklarını inceleyerek farklı bir kanat tasarımı yapmaya karar verdiler wright kardeşler bu buluşun dünya çapında ölümsüz bir eser olacağını düşünerek kararından vaz geçmediler ve daha detaylı bir çalışma başlattılar.

Wright kardeşler uçağı tasarlamış ve uçuşa hazırladılar yalnız bu uçağı nasıl uçurcakları hakkında yeterli bilgileri tamamlayamamışlardı, kısa süre içinde wright kardeşler hayallerini kurup araştırmalarını yapmış oldukları uçağı tamamlamış ve artık uçuş için hazırlıklar başlatmışlardı tarihte bir çığır açmak için kısa süre kalmıştı.

4 Haziran 1908 senesinde ABD’nin ilk ‘resmi’ uçuşunu Kanadalı Glenn H. Curtis, June Bug adını verdiği dışarıdan yardım almadan kalkabilen bir uçak ile yaptı.Bu uçuş Amerika’nın ilk resmi “Havadan Ağır Uçağı ve Uçuşudur”. Curtis 1 numaralı Pilot Lisansı sahibidir, Wright Kardeşler ise 4 ve 5 nolu lisansları almışlardır.

Avrupa’daki hızlı havacılık gelişmeleri ve Kanadalı Glenn H. Curtis ile çalışmaya başlayan ABD Savaş Bakanlığı ve Smithsonian Enstitüsü, yarışa başlamakta bile zorlanan Wright Kardeşleri artık “İlk Uçuş” ile pazarlamaya devam edecekti. Nitekim ABD, 12 Aralık 1928 tarihinde İlk Uçuş’un 25’ci yılı adı altında bir Uluslararası Sivil Havacılık konferansı düzenledi. Dünyaya ‘İlk Uçuşun 25. Yılı’ diye ilan edilen bu konferansa, “İlk Uçuş yalanı” yüzünden hiç bir devlet katılmadı. Tarihte kayıtlara “Güzel bir kutlama” diye geçti. (12-14 Aralık 1928)

Tarihin en önemli buluşlarından birini yapan Wright Kardeşler:

Orville WrightOrville Wright

Doğum Tarihi: 19 Ağustos 1871

Ölüm tarihi: 30 Ocak 1948 (76 yaşında)

Doğumyeri: Ohio, ABD

Mesleği: Hayvancılık

 

 

Wilbur WrightWilbur Wright

Doğum Tarihi: 16 Nisan 1867

Ölüm tarihi: 30 Mayıs 1912 (45 yaşında)

Doğumyeri: Ohio, ABD

Mesleği: Hayvancılık

 

 

Tarihin ilk uçağı resimler

YAZAR HAKKINDA

Sanalrisk Sanalrisk İnternet üzerinde araştırma ve öğrenme konusuna merak salmış bir yazarım. Yazmayı, öğrenmek ve öğretmek için yapıyorum. Yanıltıcı bilgilerden kaçınıyorum. Araştırarak ve kesin bilgiler paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Google+